Kokpit görüntüsü

Flight Simulator haritasının yanlış olduğunu bildiren müşteri ve sonrasında gelişenler…

Uzun süredir yazmıyorum, umarım bu yazıyla beraber kişisel ataletimi kırabilirim. Konu popüler uçuş simülasyonu Flight Simulator üzerine.

İşim yazılım geliştirmek üzerine olduğundan bazen geliştirdiğimiz ürün son kullanıcıyla buluştuğunda her şey beklediğimiz gibi gitmeyebiliyor. Mümkün mertebe kullanıcı geri bildirimlerini kullanarak ürünü olması gerektiği haline getirmeye çalışıyoruz. Bazen de öyle geri bildirimler geliyor ki yapabileceğimiz hiç bir şey olmuyor. Aşağıdaki olay benim başımdan geçmedi, bir Microsoft çalışanı olan Raymond Chen‘in başından geçmiş. Blogunda hikayeyi paylaştığında denk geldim ve okuduğumda suratımda oluşan gülümsemeyi paylaşmak istedim. Kendisinden de izin alarak bloguma taşıyorum. Yazı orijinaline sadık kalınarak tarafımdan Türkçe‘ye çevrilmiştir. Keyifli okumalar!

Hatalı Flight Simulator haritası

Microsoft Flight Simulator tutarlılığı ve gerçekçiliği ile gurur duyan bir oyun. En iyi olduğu alanlardan birisi de haritaları. Çünkü bir uçak uçuruyorsanız nerede olduğunuzu bilmek oldukça önemli olabiliyor. (Üyelerinin sanal havayolları firmaları ile, dünyanın etrafında sanal güzergahlarda sanal uçaklar uçurduğu kulüpler var.)

Ürün destek ekibine, oyunun içindeki haritalardan birinde problem olduğuna dair bir çağrı gelir. Müşteri Avrupa’da iki ülkenin sınırlarının doğru yerleştirilmediğini bildirmektedir. Olay Sovyetler Birliği’nin dağılma dönemine denk geldiği için, ve o dönemde Avrupa haritası biraz karışık olduğu için, iddianın geçerli olma ihtimali söz konusudur.

Ürün destek mühendisi Flight Simulator ekibinin bir göz atması için notunu alır. Microsoft’un haritalardan ve coğrafyadan sorumlu departmanı vardır. Sorumlu ekip konuyu inceler ve Flight Simulator oyunundaki haritanın doğru olduğu sonucuna varır.

Bill Gates’in olaya dahil olması

Bu sonuç müşteriye de iletilir fakat hikaye burada bitmez. Müşteri bu sonuçtan memnun olmaz ve olay sizin başınıza gelse sizin de yapacağınız şeyi yapar: müşteri Bill Gates’e durumu anlatan bir e-posta gönderir.

Bill Gates e-postayı görür ve bir notla Flight Simulator ekibine yönlendirir: “Lütfen bu konuyu inceleyin.”

Flight Simulator projesinin başında olduğunuzda ilgilenmeniz gereken bir ton başka iş oluyor. Bill Gates’ten gelen ve bir şeyleri incelemenizi isteyen bir e-posta isteyeceğiniz son şeydir.

Flight Simulator ekibi tekrar coğrafyacılara döner ve ellerindeki bilgileri tekrar gözden geçirmelerini ister. Coğrafyacılar haritaları tekrar kontrol ederler, uluslar arasınca kabul edilmiş sınırları incelerler, iki ülke arasında süre gelen bir sınır çatışması olup olmadığını araştırırlar fakat Flight Simulator ile beraber gelen haritanın yanlış olduğu ile ilgili herhangi bir bilgi bulamazlar.

Ürün ekibi daha fazla bilgi alabilmek içim müşteriyi geri arar: “Söyleyebileceğimiz kadarıyla oyunumuz şu an için uluslararası kabul edilmiş sınırları kullanıyor. Bu anlaşma XYZ paktında ve Birleşmiş Milletler 31415 numaralı haritasında yer alıyor. Bize haritada tam olarak neyin yanlış olduğunu söyleyebilir misiniz?”

Müşteri cevaplar: “En sonunda birileri haritadaki yanlışı düzeltmek için uğraşıyor! İki ülke arasındaki harita bıdı bıdı bıdı arasında, fakat aslen bıdı bıdı bıdı arasında olmalı.”

“Hmm, bizim elimizdeki bilgiler farklı şekilde gösteriyor. Siz hangi haritayı kullanıyorsunuz?”

Müşteri cevaplar: “Duş perdemdeki dünya haritasını kullanıyorum.”

Ürün ekibinin ne cevap verdiğini bilmiyorum ama umarım şöyle bir şeydir: “Duş perdenizi güncellemek isteyebilirsiniz.”

Fotoğraf: Mitchel Boot