Steal These Buttons – Bu Buttonları Çalın

Evet evet, çalın. Bir önceki yazıda yalan söylemeye teşvik ediyordum şimdi de çalın diyorum. Pusulam şaştı sanırım. Bir gecede üç yazı yazmam da alışılageldik değil. Gerçekten ters giden bir şeyler olabilir…

Karalamalar’da da bulunan 80×15’lik sevimli buttonlar ile ilgili bir proje Steal These Buttons. Orijinal fikir 2002 tarihinde Jeremy Hedley‘den çıkmış. Daha sonra George Taylor McKnight 80×15 buttonları biriktirmeye başlamış. Bir süre sonra işler çığırından çıkmış ve imdada Jason Bergeman yetişmiş. Buttonların yönetilebileceği bir kontrol paneli hazırlayarak GTMcKnight’ın işini kolaylaştırmış. Bu yazıyı yazdığım sırada projede 3555 adet button kayıtlıydı. Buttonlar kategorilere ayrılmış olarak kullanıma sunulmuş. Alın ve kullanın deniliyor, tabi bu sırada tek bir rica var. Kullanacağınız buttonu kendi sunucunuz üzerinden yayınlamanız isteniyor. Haklı bir gerekçesi de var bu isteğin. Boyutları ufak da olsa tüm bu buttonların bir sunucuda bulundurulması ve sürekli bağlantı verilmesi üzerinde çalıştığı web sunucusunun bant genişliğini tüketeceğinden projenin sürekliliğini de engelleyebilir.

İsterseniz siz de kendi web siteniz/blogunuz için bu tip buttonlar yaratabilirsiniz. Google’da 80×15 Button Maker şeklinde ufak bir arama yaparak web üzerinde bu tip buttonlar yaratabilmenize olanak sağlayan aparatlara ulaşabilirsiniz. Karalamalar buttonunun ilk versiyonunu burada oluşturup daha sonra Photoshop ile son haline getirmiştim. Bir kaç örnek aparat adresi de verereyim, eksik kalmasın.