Pardus 1.0

Aralığın 26′ sını 27’sine bağlayan geceyarısı Pardus’ un 1.0 sürümü dağıtılmaya başlandı. Kurulum CD’ sinin görüntüsünü buradan indirebilirsiniz.

ÇOMAR, PİSİ, TASMA, Kaptan Masaüstü hepsi beni bekliyor ama bir süre daha bekleyecekler sanırım. Dosyayı indirmek için gösterdiğim heyecanı işlerimin yoğunluğu nedeniyle Pardus yükleme konusunda gösteremiyorum. Ben bir süre bekleyeceğim anlayacağınız ama size beklemeden kurup denemenizi tavsiye ederim.

Tam yazıyı göndermek üzereyken tAfA aradı. O da Pardus’ un çıkışını bekliyordu, hatta 1 Mbit bağlantısıyla Pardusu 2 saatte çekeceğini, sonra hemen kurup inceleyeceğini söyleyerek beni gıcık ediyodu. Neyse efendim, kurmuş Pardus’ u. Kurulum gayet hızylımış, ufak bir pürüzle kaşılaşmış ama eminim çözülmeyecek bir şey değildir. Kuzeni Pardus geliştiricilerinden, olmadı çağırsın baktırsın. :P

Mertkan ve ben de 1-2 hafta önce Pardus’ un geliştirildiği yeri ziyaret ettik. Asıl amacımız Cahit Arf kütüphanesinde araştırma yapmaktı ama gitmişken Barış‘ a (tAfA’ nın kuzeni, Pardus geliştiricilerinden) uğramamak biraz ayıp olurdu. Hem zaten nerede çalıştıklarını ve neler yaptıklarını da merak ediyordum. Pardus’ un geliştiricileri ile ayak üstü tanıştık. Tarih 26 Aralığa yaklaştığından hummalı bir çalışma vardı. O yüzden diğer geliştiricilerle muhabbet etme fırsatı pek bulamadık. Her yer Pardus yapıştırmalarıyla doluydu. Barış, o yapıştırmalardan istiyorum bu arada. :) Pardusu yaymak için kullanacağım gerilla reklam stratejilerim için gerekliler. Pardus Man geçmiş ve gelecek bölümleri hakkında konuştuk. Fazla da vakit öldürmemek için erkenden kalktık. Zaten araştırma yapmamız da gerekiyordu. Biz çıkarken geliştiriciler Wi-Fi paketlerinin cd ye dahil edilme mevzusu üzerinde tartışıyolardı, sonuç ne oldu takip edemedim. Bazı resimler JPEG yapılacaktı oldu mu o iş? :)

“Pardus 1.0” üzerine 6 yorum

 1. Arkadaşlar şu an iş yerinde İlker abiyle Pardusu deniyoruz ve şu ana kadar bir sorunla karşlılaşmadık.Arayüzden memnun kaldık ve Uludağ Linux çalışanlarını bilhassa kuzenim Barışı tebrik ediyoruz :-). kArA nın yukarıda bahsettiği küçük pürüz aslında bizden kaynaklanıyor sanırım. Kurulumdan sonra boot edebilmek için Pardusun kurulu olduğu hdd den boot etmek gerekiyor sanırım biz öyle yaptık ve oldu.Bu da bir sorun değil tabii ki.Söylediğim gibi multimedyası harika özellikle divx manyaklarındansanız hoş sürprizler sizleri bekliyor.İLerleyen günlerde de tamamiyle kurcaladıktan sonra da beğeneceğimiz tahmin ediyorum.Ben vakit kaybetmeden kurup denemenizi öneririm.Belki bu sayede Microsoft tekelinden birazda olsa sıyrılabiliriz :-)

 2. Ustam Barış Metin ve sevgili arkadaşlar.

  Pardus hayırlı olsun. Elimden gelen desteği vermeye; Sakarya’da Pardus’a kullanıcı kitlesi yaratma çabalarım sürmekte…

  Saygılar…

  ——————
  VenLofT tan Huramiral sayesinde bu siteye geldim. Eski bir dostum Barışın adını tesadüfen görüncede selam vermeden geçmedim. Affola.

 3. Pardus’u kurdum, beklediğimden daha iyi çıktı. Ancak daha sonra live sürümünü de indirip denedim, daha çok hoşuma gitti. Emeği geçen herkese teşekkürler.

 4. Ben Linux kullanmaya Pardusla başladım, bir aydır yalnızca bir zorunluluktan dolayı -SPSS’in dengi olan r-project’i kuramadığımdan- Windows’a başvurma zorunluğunda kaldım. Pardus muhteşem ve ücretsiz. İnsanlara Microsoft’a para ödememeyi öğretmek lazım. Tabii şifreleri kırılmış programları kullanarak hırsızlık yapmamayı da…

 5. Desktop’ıma bir heyecan, bir hareket gelecek ümidi ile Pardusu kurdum. Ama Internetsiz Pardus çekilmez oluyor. Wireless kartımın cd’sinde Linux sürücüleri yok, Windows sürücüleri .inf dosyaları yerine bir sürü saçma sapan dll’den oluştuğu için NdisWrapper’lada bir sonuca ulaşamadım. Boğuşmaktan sıkıldığım için Pardus hayalim başlamadan bitti, kısa bir süre önce NdisWrapper’la Ubuntu’da da baya bir çarpışmıştım ama nafile…

  Cnet Cwp-854 model wireless kartımı (Ra 2500 chipsetli, 1814:0302 adresli) Pardus’a tanıtmayı başardığım gün bende Pardus kullanıcısı olacağım. O güne kadar desktop’ı karanlığa gömdüm.
  :)

 6. Aslında pardusu laptop uma kurmaya niyetliydim. Ama wireless kartımı tanımayınca ustune ustluk de ethernet kablosunu taktıgımda windows agını dırek gorup tanımaması ve bir duyna ayar gerektirmesi nedeniyle bu fikrimden vazgectım.

Yorumlar kapalı.