Babam ve Oğlum

16 ve 18 Aralık 21:30 matinelerinde iki kere seyrettim. Klasik Türk filmlerinden farklı bir tadı var. Yoğun bir reklam kampanyası yapılmadı. Ya filmin bu kadar başarılı olacağını tahmin edilmediğinden ya da tamamen pazarlamaya yönelik bir hareketle ilk etapta az sayıda kopyası dağıtılmış. Gelen talep üzerine kopya sayısı artırılarak daha fazla sinemada gösterime girdi.

Kulaktan kulağa filmin başarısı yayıldığından beraberinde filmin kesinlikle izleyenleri ağlattığı yönünde bir görüş de aktarılıyor. Bu da haliyle seyircide “e hadi ne zaman ağlayacağız” gibi bir beklenti oluşturuyor. Bu tip ön yargıları sinemaya girerken fuayede bırakabilirseniz çok güzel bir film seyredeceğinizi garanti edebilirim. Oyuncuların performansları üst düzeydeydi, sadece küçük Deniz’ in annesi rolünde oynayan Tuba Büyüküstün’ ün performansı bu genellemenin biraz altında kalıyordu.

Deniz (Ege Tanman) ile Sadık (Fikret Kuşkan) arasındaki kimyadan tutun, Hüseyin ağa (Çetin Tekindor) ve eşi (Hümeyra) arasındaki ilişki, her görüntüye girdiğinde suratlarımızda bir tebessüm yaratan Sadık’ ın aklı biraz geriden gelen kardeşi (Yetkin Dikinciler), eşeği ve şemsiyesiyle çatlak teyze (Şerif Sezer) filmde karakterlerin ne kadar iyi işlendiğini ve oyuncuların rollerin hakkını ne kadar iyi verdiğini gözler önüne seriyor.

Beni en çok etkileyen sahne ise Hüseyin ağa’ nın eve dönüş yolunda arabayı durdurarak yolun ortasında kolları açık yakarışıydı;

Böyle gollarımı açeydim iki yana… Tuteydim onu. Tuteydim onu ben… Gitme deyeydim, gitme. Onbeş sene evvelsi… Dureydim böyle Nuran… Tuteydim. Sarıleydim böyle evlâdıma, gitme deyeydim. Gitmezdi o vakıt… Galırdı… Ağzım dilim lâl oleydi.. Git deyen dilim kopeydi… Benim yüzümdeeeeeeeeeen…

Bu sahneyi kaç defa seyredersem seyredeyim, gözyaşlarıma engel olabileceğimi zannetmiyorum. Gerek Çetin Tekindor’ un mükemmel oyunculuğu olsun, gerekse hikayenin düğümünün atıldığı yer olsun, kırılma noktam burasıdır bu film için.

Filmin web sitesi pek yavan olsa da medyada ya da dijital ortamda film ile ilgili pek çok yazıya ulaşabilirsiniz. Buradan Beyazperde‘ deki film açıklamasına, buradan da imdb‘ deki künyeye ulaşabilirsiniz.

“Babam ve Oğlum” üzerine 15 yorum

 1. filmin havasındaki içtenlik mi,oyunculuklardaki mükemmellik mi yoksa fikret kuşkan’a karşı meyilli! oluşum muydu bilmiyorum beni de ikinci izleyişimde de,hatta daha da çok ağlatan..ne olursa olsun yapanların ellerine sağlık..hele o müzikler..
  hüseyin ağa’nın o yakarışına denk bir sahne daha vardı ki..hani o sadık’ın hastalığını açıkladığı..
  aman aman.

 2. Bir Türk Filmi ancak bu kadar etkili olabilir. Oyuncular tek tek yıdızlaşmışlar. Özellikle Hümeyra ve Fikret Kuşkan. Filmin bu kadar etkili olmasının en önemli etkilerinden birisi de müzikleriydi. Kısacası izleyip de etkilenmemek imkansız. Filmi bir de Hüseyin Ağa’nın, hastalığı açıkladığı sahnede Hümeyra’ nın oyunculuğu için izleyiniz.

 3. Muhteşem bir filmdi…Tüm çalışanları kutlarım…Ama o Hümeyra yok mu…Tam beş kere gittim onun sahnelerini seyretmek için her seferinde yeni bir şey gördüm…O içtenliği samimiyeti bence dünya çapında bir oyuncu .Ne mutlu bize…

 4. SUPER BİR FİLM SUPER OYUNCULUK SENİ SEVİYORUZ ÇETİN ABİ(KİRLENMEK GÜZELDİR)

 5. fılme 2 kere gittim, ve hr gittigimde aglamıstım.ozellıkle ege tanman(deniz) ,o cocugun yetenegıne hayran kaldım.hemde cok tatlı bır cocuk.titanic ten sonra en cok agladıgım film dir.

 6. Böyle bir senaryo böyle bir oyunculuk ancak bu kadar güzel bir arada toplanabilirdi, Bu zamana kadar izledigim en güzel ama en güzel türk filmi bence, ki ben bundan önce EŞKIYA filmini son yılların hatta türk filmi dönemlerinin en iyi filmi oldugunu düşünürdüm, ama bu film çok çok öte hepsinden. Bu arada sinema salonunda tam tamına 8 defa izledim, gitmeyenler cok sey kaçırmıştır. Favorim ise kesinlikle EGE TANMAN (deniz)…

 7. bu dizi çok güzel ve nefes kesen bir dizi bu diziyi izleyenler kesinlikle ağlamıştır çünkü ben sinemada izlerken herkeze baktığımda herkez ağlıyordu çok acıklı bir dizi bu diziyi yayınlayanlara helal olsun çok süper bi dizi:D

 8. filmde oylesine arkadan gecen biri bile rolunu mukemmel oynamıs kimse alınmasın Tüm zamanların gelmiş geçmiş en mukemmel türk film budur . Ayrıca muzikler de bizi izleyici degil sanki filmden bir karakter yaptı . Emeği gecen herkese sonsuz tesekkurler

 9. Öncelikle filmin havası bir başkaydı.Hem çoğu da köyde çekilmiş.Köy de çekilmesi de bir güzellik katmış ama bence film kendiliğinden çoooooooooooooooook güzeldi.Hele de Deniz’in hayalleri.Onlar filme ayrı bir tat katmış.Ayrıca Ege Tanman bir çocuk olarak çoooooooooooook güzel oynamış.Ya ben Ege’yi yerim.Ne tatlı şey öyle!!!

 10. Bu filmi izledim ve hayata bakış açımın yanı sıra ailemizde iki defa ardı ardına yaşanmış olayları anlatıyor. Deniz’in yetim kalışı aynısının tıpkısı ailemizde geçen tüm olaylar beni çok etkiledi ve bundan sonra ya intihar etmeyi düşünüyorum yahut da hayatımda bir yol çizmeyi düşünüyorum….

 11. ben bu filmin etkisinde kaldım çok güsell bir filmm filmi kelimelerime sığdıramıyorum…
  DENİZ HELE OYUNCULUĞUYLA 1 NUMARA!!!

 12. gerçekten ağladım tek film 5 6 kere seyrettim ve hala hıçkıra hıçkıra ağlıyorum fikret kuşkanın oyunculuğu bir numara benm en çok etkileniğim sahne çetin tekindorun göğsünü açıp ona gitme deseydim dediği sahneyde gerçekten en iyi yapım olduğunu düşünüyorum

 13. ağğğğ ağğğ ne desem ki bilmiyorum.ağlamaktan başım hafif bir ağrıdı.ama ağlanmayacak gibi değilki.duyguyu mükemmel bir şekilde vermişler.çetin tekindor muhteşem bi oyuncu ya..kollarını açtığğı sahnede oğlum fln deyişi beni parçaladı. küçük çocugunda her baba deyişi bile hüzünlendiriuo insanı.gelecek zamanlarda tekrardan vizyona konulmalı bu film…..

Yorumlar kapalı.