Yoksa ay peynirden mi oluşmuş?

http://moon.google.com adresinden 20 Temmuz 1969 tarihinde aya yapılan ilk başarılı inişin şerefine Google Maps arayüzü ile hazırlanmış NASA imajına ulaşabilirsiniz. Bu adres mim olarak ya da bildiri olarak bir kaç kere bildirgeç’ e konu olmuştu. Bugünkü konumuz ise, bu sistemde en yüksek yakınlaşma derecesinde karşımıza çıkan sürpriz hakkında.

“Apollo 11 ve Apollo 12′ nin aya inişleri sırasında ay yüzeyine gönderdikleri şok dalgaları sismograflar vasıtasıyla ölçülmüş ve bu şok dalgalarının hızı (Sismik Hız) sayesinde taşların yoğunlukları yaklaşık olarak hesaplanabilmiştir. Sismik hız ile taşın yoğunluğu arasında doğru orantı söz konusu. Bu verilerle elde edilen yoğunluk değerleri, değişik bölgelerden getirilen taşlar ile karşılaştırılmış ve görülmüş ki aydan toplanan taş örneklerinin yoğunluğu dünyadakilere oranla çok düşük.

Bilimadamları bir karşılaştırma yapabilmek için aydan toplanan taş örneklerini çeşitli peynirler ile karşılaştırmışlar. Sonuç; ay taşlarının yoğunluğu dünya üzerinde bulunabilecek herhangi bir taşa göre peynire daha yakın.” Kabaca çevrilmiştir.

Google, moon.google.com da bu teoriye bir gönderme yapmış. Google Moon sıkça sorulan sorular (faq) bölümünde 3. soruda ufak bir ipucu verilmiş.

Dördüncü sorudaki linki takip ederseniz de Google’ ın 2004, 1 Nisan şakası için hazırladığı iş ilanına ulaşabilirsiniz. (Hoş her ne kadar 2004 için bu bir şaka olsada 2069 da bunu yapmayacaklarından emin olamıyorum. :)) Aynı ilanda Google Copernicus Hosting Environment and Experiment in Search Engineering (G.C.H.E.E.S.E.) (G CHEESE – Google Peyniri) ile de başka bir gönderme yapılmış sanırım.

“Yoksa ay peynirden mi oluşmuş?” üzerine 4 yorum

  1. cok ilginc apollo 13 niye yok ki. ugursuz sayi olarak gordukleri icin mi?

  2. Apollo programının amacı Ay’a insan indirmek ve gidenlerin sağ salim geri dönmesini sağlamak olarak tasarlanmış. 1963-1972 yılları arasında yürütülen programda 6 başarılı iniş gerçekleşmiş(Apollo 11, Apollo 12, Apollo 14, Apollo 15, Apollo 16 ve Apollo 17). Başarılı bir şekilde aya iniş yapılabilen görevlerde çok önemli bilimsel veriler ve yaklaşık 400 kg civarında Ay’ dan örnekler getirilmiş. Apollo 7 ve Apollo 9 Dünya yörüngesi ile ilgili görevlermiş, Komut ve Ay modülleri test edilmiş, Ay ile ilgili herhangi bir veri toplanmamış. Apollo 8 ve Apollo 10 Ay yörüngesinde bir çok modülün test edilmesi için yapılmış ve Ay yüzeyinden fotoğraflar getirmiş. Apollo 13 bir problem yüzünden Ay’ a iniş yapamamış fakat fotoğraf getirmiş.

    Apollo görevleri ile ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsin.

Yorumlar kapalı.