Elephants Dream

Elephants Dream

Elephants Dream bilgisayarla hazırlanmış 11 dakikalık bir kısa film. Tümüyle açık kaynaklı grafik uygulamalarıyla yapılmış ilk film olma özelliğini taşıyor. 2005 Eylül ayında çalışmalarına başlanan film, yaklaşık 8 ay sonra 24 Mart 2006’da ilk prömiyeri ile izleyiciyle buluşmuş. Filmin bütçesini Blender Vakfı sağlamış. Vakıf topladığı paranın çoğunu filmin ön satışlarından kazanmış. 1 Eylül 2005 tarihinden önce filmi satın alanların isimleri filmin sonundaki jenerikte yayınlanmış. Film ise yaklaşık 120bin€’ya mal olmuş.

Amsterdam’da Orange Open Film Project (Turuncu Açık Film Projesi) stüdyolarında başlanan film çalışmaları, tüm dünyadan bir çok artistin katılımıyla gelişmiş. Şuradan(İngilizce) edindiğim bilgilere göre filmin render edilmesi için gerekli olan işlemci gücü BSU Xseed tarafından sağlanmış. Bowie Eyalet Üniversitesinde bulunan 2.1 teraflop işlemci hızına sahip Apple XServe G5 tabanlı bir süper bilgisayar kullanılarak render işlemi yaklaşık 125 günde tamamlanmış. Filmin üretilmesi sırasında kullanılan tüm materyaller Creative Commons Lisansı ile açık olarak sunulmuş durumda. Film ayrıca Avrupa’da yayınlanan ilk HD DVD olma ünvanını elde etmiş.

Açık kaynaklı, ücretsiz programlar kullanılarak neler yapılabileceğini ve bu programların gelişimini de gözler önüne seren bu kısa filmi indirip izlemek isterseniz burada bir çok farklı çözünürlük ve formatta bulabilirsiniz.