WordPress 2.6 ve Google Gears

Yine bir dil dosyası güncelleme işlemi sırasında yine yeni bir 2.6 sürümünde olması muhtemel özellik karşıma çıktı. Resmi bir açıklama aramama rağmen bulamadım. Kilometre taşlarına baktığımda buradaki çağrıda 2.6 sürümü için hedeflenen bir Google Gears (tanım ve teknik bilgi için Alper Dinçer’in bu makalesine bakabilirsiniz.) adaptasyonu buldum. Bu adaptasyon ile yönetim ekranında Google Gears kullanılarak blog sunucusuna yapılacak istek sayılarının büyük oranlarda azaltılması, ağ trafiğinin azaltılması ve dolayısıyla da çok daha hızlı bir yönetim paneli sağlanması hedefleniyor.

Hali hazırda ziyaretçilerinizin sitenizdeki yazıları bilgisayarınızda depolamasına olanak sağlayan ve yine Google Gears kullanan WP-Offline isimli bir eklenti mevcut. Fakat RSS mevcut iken bu eklentinin pratikliği tartışmaya açık. Bahsettiğim özellik ise blog yazarlarının işini oldukça kolaylaştıracağa benziyor.

Bu arada 2.6 sürümünde karşınıza çıkacak yenilikleri merak ediyorsanız buraya bir göz atın. Şu an için irili ufaklı 770 çağrı bulunuyor.