Blogum hasta olmuş…

Bugün farkettim ki, bir şekilde 23 Ocak 2008’de zararlı bir kod parçacığı karalamalar.net’e iframe olarak inject edilmiş. Bunun neticesinde 28 Ocak 2009 tarihine kadar farkında olmadan ilaç reklamları yapmışım sitemden. 28’inde querystring’e sahip olan url adreslerinin çalışmaması ile ilgili bir problem yüzünden cache temizliği yapıp, WordPress çekirdek dosyalarını yeniden yüklemem ile farkında bile olmadığım bu zararlı koddan da kurtulmuşum. Bu sayfalar Google indeksine de girmiş. Temizlik yapmam gerekecek biraz. Şansa problem kısa bir zamanda çözülmüş oldu, yoksa kara listelere bile girerdim büyük ihtimal.

Bu olayın WP Super Cache ve sunucudaki dizinlerin yazma izinleri ile ilgili olduğunu düşünüyorum. Ancak bir daha başıma gelirse inceleyebilirim.

WP Super Cache kullananlar, google’da link:blogadresi.com vb şekilde arayın ve bir bakın bakalım ?ilac-markasi vb bağlantılar karşınıza çıkacak mı? Çıkarsa hemen ilgili sayfaya girin ve sayfanın kaynak koduna bakın. Kaynak kodunda iframe kelimesini araştırın. Bilinçli olarak blogunuzda iframe kullanmıyorsanız, blogunuza zararlı bir kod musallat olmuş olabilir. WP Super Cache’in oluşturduğu ara belleği temizleyin, WP Super Cache’i en son sürümüne yükseltin ve zararlı kodun olduğu sayfaya tekrar girmeyi deneyin. Bunlara rağmen zararlı kodlar halen blogunuzda duruyorsa bu yazıya yorum bırakın, sizinle iletişim kurup yardım etmeye çalışırım.