Blogunuzda ışıklandırılmış Eyfel Kulesi fotoğrafı kullanmayın!

Çok spesifik bir örnek olmakla beraber, telif hakkı konusunu çok iyi yansıttığı ve kaynak makalemin de konusu olduğu için Eyfel Kulesi ile devam edeceğim. Her ne kadar bir yapı olarak Eyfel Kulesi kamuya açık bir yapı olsa da, siz siz olun ışıkları yanarken çektiğiniz fotoğraflarınızı blogunuzda ya da web sitenizde kullanmayın.

Okumaya devam et Blogunuzda ışıklandırılmış Eyfel Kulesi fotoğrafı kullanmayın!

WordPress 3.0 ile beraber blog hayatınızı değiştirecek 10 yeni özellik

Yedinci yıldönümünde ilk dağıtım adayı yayınlanan WordPress 3.0 bir çok yenilikle beraber geliyor. Bunlardan en öne çıkan 10 tanesini sizler için sıraladım;

  1. WordPress MU, WordPress paketi ile birleştiriliyor. Artık sitenizi bir siteler ağına dönüştürebilirsiniz.
  2. Dahili menü sistemi geliyor. İstediğiniz yazıyı, sayfayı, kategoriyi ya da etiketi ya da istediğiniz adresi özelleştirebildiğiniz menüde kullanabileceksiniz. Menüleri kullanabilmek için temanızın menüleri destekliyor olması gerekiyor.
  3. Sitenin arka planını değiştirebilme desteği geliyor.
  4. Varsayılan tema değişiyor. Yeni tema Twenty Ten (Yirmi On ya da 2010) WordPress 3.0’ın gelişmiş özelliklerini destekliyor. Özelleştirilebilir başlık alanı, arka planın özelleştirilmesi, menü kullanımı, özelleştirilebilir yazı formatları vb…
  5. Yönetim ekranlarına yardım alanları ekleniyor. Bir yönetim ekranında neyin ne işe yaradığını öğrenmek için sağ üst köşedeki yardım sekmesini kullanabileceksiniz.
  6. Çekirdek paketi hafifletmek için içeri aktarıcılar paketten çıkartılıyor. Bir aktarıcıya ihtiyacınız olduğunda, harici olarak yükleyip kullanmanız gerekecek.
  7. Turbo özelliği paketten çıkartılıyor. Google, Turbo özelliğini kullanmak için gerekli olan Google Gears uygulamasını geliştirmeyi bıraktığını açıkladığı için, WordPress de paketten çıkartıyor.
  8. Temaları ve eklentileri toplu güncelleme desteği geliyor.
  9. WordPress yüklemesi sırasında kullanıcı adı ve parola seçme özgürlüğü. Bu sayede admin kullanıcı üzerinden yapılan atakların önüne geçilebilmiş olacak.
  10. Yavru tema özelliği: Yavru temalar, asıl temaların özelliklerine sahiptirler ve asıl temalara dokunmadan özelliklerini değiştirebilmenize olanak sağlar. Bu sayede asıl tema güncellendiğinde yaptığınız değişiklikleri kaybetmiyorsunuz.

3.0 Sürümü için hedeflenen çıkış tarihi olarak Haziran ortaları belirtilmiş.

User Photo – Türkçe (WordPress Eklentisi)

NTV ve ntvmsnbc, blog dünyasına ısındı. ntvmsnbc Blog, Okur Yazar (Ntv Spor), Miss Turkey 2009 WordPress altyapısını kullanıyorlar. Okur Yazar ve Miss Turkey 2009 belki biraz daha blog kavramı dışında olabilir ama ntvmsnbc Blog, ntvmsnbc’nin kurumsal blogu olarak yayın yapıyor. Yakın zamanda ntvmsnbc yazılım ekibi olarak orada da yazılar yazıyor olacağım. Ayrıca NTV ekranlarının yeşillenmesiyle beraber, yeşil bloglar da çok yakında görücüye çıkacak.

Tüm blogların kurulumu ve bakımını ağırlıklı olarak ben üstlenmiş durumdayım(Miss Turkey 2009 hariç, onun kredisi Fatih Murat Eyioğlu‘nun). Tabi bu kadar blog ve çeşit olunca her birinin ihtiyaçları ve istekleri de farklı oluyor. Ben de tüm bu ihtiyaçları ve istekleri karşılamaya çalışırken, hem yeni şeyler öğreniyorum, hem de WordPress dünyasına yeni katkılarım oluyor. :)

Üyelik sistemi olan Okur Yazar sitesinde, kullanıcıların kendi fotoğraflarını yükleyebilmesi, gravatar‘a bağımlı olunmaması gibi bir istek gelince hemen eklenti dizinini araştırdım ve User Photo eklentisini buldum. Eklenti tam olarak ihtiyacımızı karşılıyordu, tek bir eksiği vardı, o da Türkçe olmaması. Yine iş başa düştü diyerek hemen dil dosyasını çevirdim. Her zamanki gibi sizlerle de paylaşıyorum.

user-photo.zip

Mutlu bloglamalar!

Fatih Durğut ve durgut.com

Uzun süredir aklımda olmasına ve kendisine de sitesini tanıtacağımı söylemiş olmama rağmen, gerek iş yerindeki yoğunluğum gerekse özel hayatımdaki yoğunluğum nedeniyle bu yazıyı yazmaya bir türlü fırsat bulamamıştım. Hazır blogunun altyapısını da WordPress’e taşımışken yazayım. Yazının konusu Fatih Durğut ve yazılım üzerine yazdığı blogu durgut.com.

Fatih 2003’de yazmaya başlamış, yazıları o zamanlar durgut.com altında değil, çeşitli yazılım sitelerinde yer almış. Uzunca bir aradan sonra Mart 2009’da bomba gibi bir geri dönüş yaptı. Mart ayından beri, özellikle video anlatım olarak hazırladığı 200’ün üzerinde blog girdisiyle yazmaya ve anlatmaya devam ediyor. Blogun en çok ilgimi çeken ve hoşuma giden özellikleri; sürekliliği, videolu konu anlatımları ve yazı serileri.

Blogda C# ağırlıklı olmak üzere, ADO.NET, ASP.NET ve Windows uygulamalarının geliştirilmesi, bileşenlerin tanıtımı ve kullanımları ile ilgili bilgiler yer alıyor. Eksikliğini hissettiğim konu ise, anlatım yapılırken ortaya çıkan uygulamaların örnek uygulama olarak yazılara eklenmemesi. Bu konuyu kendisine sorduğumda, kendisinin de aklında bu konu olduğu ve en kısa zamanda uygulama örneklerinin sitede yer alacağını söylemişti.

Yeni altyapın ve yeni teman hayırlı olsun Fatih. Gaz kesmek yok, aynı hız devam!

Oyunuzu bana verin, ödülümü siz alın

Blog Ödülleri 2009‘da oylarınıza talibim. Bana oy verip, sonra da gelip bu yazının altında bana oy verdiğini haber veren siz değerli okuyucularım arasında yapacağım çekilişle, kazanacağım ödülü çekilişi kazanan talihliye devredeceğim. Tabi bana oy vermeniz yetmez, birinciliğe taşımalısınız beni sevglii okuyucularım. Ayrıca kendimden de bir şeyler katmak istiyorum ve yine yapacağım çekilişle iki kişiye bir iki adet MR cihazı hediye etmeyi planlıyorum.

Ufak bir not: Oy vermek için listede blogumu arayıp bulamayan ve gelip burada yorum olarak yazanlar çekilişe katılamayacaklardır. hıh