Firefox’da kullandığım eklentiler

UYARI!
Bu yazı güncelliğini yitirmiştir. Okumaya devam etmeyi planlıyorsanız lütfen yazıdaki bilgilerin artık geçerli olmayabileceğini göz önünde bulundurun.

Hem ilerde tekrar yüklemem gerekirse bir başvuru kaynağı olması amacıyla hem de sizlerle paylaşmak için Firefox’da beğenerek kullandığım eklentilerin(extension) bir listesini çıkardım. Buyrun;

FlashGot, by Giorgio Maone, Round Two
Bir çok download yöneticisine destek veren bu eklenti yardımıyla bir indirmek istediğiniz dosyaları çok daha rahat bir şekilde indirebilirsiniz. Flashget, Getright vb download yöneticilerinin Firefox ile uyumlu bir şekilde çalışmasını sağlar.

Fasterfox, by Tony Gentilcore
Firefox’un ayarlarında çeşitli modifikasyonlar yaparak webde çok daha hızlı gezinmenizi sağlar.

IE Tab, by PCMan (Hong Jen Yee), yuoo2k
Sadece Internet Explorer ile düzgün gözüken sayfaları Firefox içerisinden görüntüleyebilmenizi sağlar.

Reveal, by Michael Wu
Açık olan tablarınızı küçük resimler halinde karşınıza getirir, geçiş işlemini kolaylaştırır. Dilerseniz belirli bir tabda gezindiğiniz sayfaları belleğinde tutarak, önceki sayfalara geçiş yapabilirsiniz (Geçmiş/History)

Web Developer Toolbar, by Chris Pederick
Bir çok aracı içinde bulunduran bu araç çubuğu web geliştiricilerinin çok işine yarayabilir.

All-in-One Gestures, by Marc Boullet
Firefox’u fare hareketleri ile yönetebilmenize olanak sağlar.

SessionSaver, by rue
Firefox’u kapatacaksınız fakat açık olan tabları bir sonraki Firefox açışınızda karşınızda görmek istiyorsunuz. SessionSaver işinizi görecektir.

ColorZilla, by Alex Sirota
Gezindiğiniz sayfada herhangi bir alanın renk kodunu alabilmenize olanak sağlar.

Html Validator, by Marc Gueury
Gezindiğini sayfayı W3C standartlarına göre test eder ve sonuçları gösterir.

User Agent Switcher, by Chris Pederick
Firefox’un User Agent’ını istediğiniz gibi değiştirebilmenize olanak sağlar. Google’da useragentswitcher.xml şeklinde bir arama yaparak içinde bir çok user agent’ın olduğu bir dosyaya ulaşabilirsiniz.

Performancing, by Jed Brown, Nick Wilson
Blog’unuzu ya da bloglarınıza firefox içerisinden yazı gönderebilmenizi sağlar. Tabi bu çok kısıtlı bir açıklama oldu. İndirip denemeniz en iyisi.

MeasureIt, by Kevin Freitas
Gezindiğiniz sayfadaki elementlerin boylarını ölçebilmenize olanak sağlar.

Google Toolbar, by Google
Firefox için Google Araç Çubuğu

Greasemonkey, by Aaron Boodman
Javascript kullanarak herhangi bir web sayfasını görüntülerken istediğiniz gibi değişiklikler yapabilmenizi sağlar. Bir çok hazır skripte buradan ulaşabilirsiniz.

Platypus, by Scott R. Turner
Platypus, bir web sayfası üzerinde istediğiniz değişiklikleri yapabilmenize olanak sağlayan bir eklenti. Değişiklikleri yaptıktan sonra bir greasemonkey skripti oluşuyor. Bu skripti greasemonkeye tanıtarak ayarladığınız sayfa için her girişinizde kendi istediğiniz gibi bir görünüm elde edebilirsiniz. Geliştirme adresinden Firefox 1.5 sürümü için geliştirilmiş eklentiyi indirebilirsiniz.

CSSViewer, by Nicolas Huon
Fareniz ile üzerinde gezindiğiniz alanların stil özelliklerini ekranda gösteren faydalı bir eklenti.

Benim kullandığım eklentiler bunlar. Tavsiye edebileceğiniz eklentiler varsa yorumlarınızı bekliyorum.

Not: 13 Nisan 2006 tarihinde bir güncelleme yaparak 3 adet eklentiyi daha yazıya ekledim. (greasemonkey, platypus, CSSViewer)

“Firefox’da kullandığım eklentiler” üzerine 5 yorum

 1. Güzel bir çalışma olmuş, gerektiği zaman kullanacağım.
  Bende yukarıdakilere ek olarak yüklü bir sürü eklenti var, ama yarısı çöp, bir ara temizlesem iyi olacak.
  Kullandığım ve işime yarayan iki eklentiyi paylaşmak istiyorum;

  Add & Edit Cookies
  Web sayfalarının tarayıcınıza gönderdiği çerezleri görmek, silmek ve içriğini değiştirmek için kullanılan bir eklenti. 10 üstünden 9 veriyorum. :) Yükleyin(Install)

  Diğeri ise;

  Add Bookmark Here
  Yer imlerini istediğiniz firefox yer imleri menüsü altında istediğiniz dizinin içerisine tek klikle ekleyebiliyorsunuz Yükleyin (Install)

  Saygılar,

 2. Gerektigi zaman kullanıcam demiştim, bugün gerekti kullandım. Teşekkür ederim. :)

 3. Umarım lazım olmaz ama olursa da güzel oldu. Sen direkt xpi dosyalarına link vermişsin, ben sayfalarına link verdim ki güncelleme bile olsa gidip yeni sürüm çekilebilsin diye. Bu arada bir arkadaşımın bulduğu çok güzel bir yöntem var. Firefox eklentilerini kaydedip, ilerde yükleyebilmek için. Belki biliyorsundur. Çift tıklıyorsun, Birlikte Aç… penceresinden Firefox’u seçip Firefox ile açıyorsun. Direkt yükleniyo bu şekilde. Yukarda listelediğim eklentileri bilgisayarımda da saklıyorum. :) Bahsettiğim olayın daha ayrıntılı açıklamasına da buradan ulaşabilirsiniz.

 4. Yükleyin (Install) linkleri direk XPI dosyalarına bağlantılı, eklentilerin isimlerindeki bağlantılarda ilgili sitelere, ihtiyacı olan olursa diye bu bilgiyide eklemiş olayim o zaman…

Yorumlar kapalı.