iPhone için uygulama tasarlama araçları

iPhone 3G S modelinin çıktığı bugünlerde iPhone uygulamaları da tekrar gündeme yerleşecek diye düşünüyorum. Her ne kadar bir geliştirici olarak çalışsam da kimi zaman geliştirdiğim uygulamaların tasarımlarını da yapmak zorunda kaldığım oluyor. Bu tip durumlarda elimin altında doğru araçlar olması işimi bir nebze olsun kolaylaştırıyor.

Apple iPhone için uygulama geliştirecek geliştiricilere iPhone Geliştirme Merkezi (iPhone Dev Center) üzerinden bir çok araç sağlıyor. Bu sağlanan araçlarla uygulamanızı geliştirebilir ve test edebilirsiniz. Peki iPhone uygulamanızın nasıl görüneceği, neler yapacağı vb konularda beyin fırtınası yaparken elinizin altında iPhone görselleri olsa daha rahat etmez miydiniz? İster kağıt üzerinde çalışın, ister bilgisayar başında, her ikisi için de uygun araçlarla tasarım sürecinizi de oldukça kolaylaştırabilirsiniz.

iphone_stencil_2 iPhone şablonu

Design Commission tarafından geliştirilmiş bu şablon vasıtası ile kağıt üzerinde iPhone uygulamanızın nasıl görüneceğini tasarlayabilirsiniz. Türkiye’ye gönderip yapıp yapmadıklarına dair e-posta gönderdim fakat henüz cevabı gelmedi. Gönderiyorlarsa PayPal ile 16,95 USD karşılığı ürünü sipariş edebilirsiniz. Göndermiyorlarsa iş başa düşüyor, bir ferforjeci bulup kendimiz yaptırırız artık. :)

iPhone GUI

Diğer bir seçenek de bilgisayar üzerinde uygulamayı tasarlamak, bunun için de teehan+lax sitesinde bulduğum iPhone GUI PSD şablonunu önereceğim. Bir uygulamada ihtiyacınız olabilecek neredeyse hemen her türlü görsel 7,3 MB’lık PSD dosyasının içinde yer alıyor. Şu an da 1.3 sürümünde olan dosyayı geliştiricisinin verdiği bağlantıdan indirebilirsiniz.