msn-emails Virüsünü Temizleme Yöntemi

Bir önceki yazımda bahsettiğim virüsü (Buna virüs denebilir mi tam olarak da bilmiyorum ama genel yapı itibarı ile virüs diyebiliriz sanırım) temizlemek için gerekli adımlar aşağıda. Bu aşamadan sonra uygulayacağınız adımları kendi sorumluluğunuzda uygulayın. Ben bu adımları denemiş ve bir problemle karşılaşmamış olmama rağmen sorumluluk kabul etmem. Eğer kendinizi bu adımları uygulayacak yeterlilikte görmüyorsanız bir bilene danışmanızda büyük fayda var.

  1. Görev Yöneticisini (Task Manager) açın. (CTRL+SHIFT+ESC ya da görev çubuğuna sağ tuşla tıkladıktan sonra Görev Yöneticisi (Task Manager))
  2. msnmsgr.exe” isimli uygulamaların hepsini sonlandırın. (Seçtikten sonra sağ alt köşedeki Görevi Sonlandır (End Task) seçeneği ile sonlandırabilirsiniz.)
  3. C:\Documents And Settings\Kullanici_Adi\Local Settings\temp\” klasörü altındaki “msnmsgr.exe” adlı dosyayı silin. Merak etmeyin bu işlem Messenger programınızı bozmayacaktır. Virüs kendisini bu isim ile geçici bir klasörde saklamış. (Adresteki Kullanici_Adi yerine sizde oturum açtığınız kullanıcı adının klasörünü görmeniz lazım)
  4. Registry Editor’ü açın. (Başlat -> Çalıştır -> regedit / Start -> Run -> regedit)
  5. HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Run” anahtarına ilerleyin.
  6. Sağ bölmede “MSN PLUS” başlıklı anahtarı bulun ve bu anahtarı silin. (Anahtar değeri olarak “C:\Documents And Settings\Kullanici_Adi\Local Settings\temp\msnmsgr.exe” gibi bir değeri olması lazım)
  7. Bilgisayarınızı baştan başlatın

Tüm bu adımları düzgün bir şekilde yaparsanız virüsün temizlenmiş olması gerekir. Bir kere daha belirteyim, bu işlemleri uygulamak belli bir düzeyde bilgisayar bilgisi ve deneyimi gerektirmektedir. Karalamalar.net ya da yazar olarak ben işlemler sonucu ortaya çıkabilecek problemler ile ilgili hiç bir sorumluluk kabul etmemekteyiz.

Şimdiden geçmiş olsun

“msn-emails Virüsünü Temizleme Yöntemi” üzerine 5 yorum

  1. bu virüsün 10-15 farklı türevi var malesef şuan nette dolaşan. Ama genelde aynı şeyleri yapmak siliyor hepsini(bazıları silinmiyor). Size yinede msnden dosya paylaşmamaya çalışın :)

Yorumlar kapalı.

%d