Ritmi Koru – Miller ARG

Miller’ın Ritmi Koru adındaki ARG (Alternate Reality Game – Alternatif Gerçeklik Oyunu) projesi başladı.

Ritmi Koru

Alemşah friendfeed’de geçtiğimiz hafta trailer’ın haberini vermişti. Bu arada projeyi 41-29’un geliştirdiğini de ara not olarak yazayım. Aşağıda ilgili trailer’ı bulabilirsiniz.

Trailer yayınlandığından beri bekliyordum. Olaylar silsilesi de bugün itibarı ile başlamış durumda. İlk olay, bir doğum günü partisi sırasında meydana gelmiş ve bir el kamerası ile an ve an görüntülenmiş. İlgili video da aşağıda.

Video’da belli yerlerde görüntü kaymaları, araya başka görüntülerin girmesi vb etkileşimler var. Friendfeed’de bu konu sübliminal mesaj olup olmadığı şeklinde tartışıldı. Bu görüntüleri biraz incelediğimizde mekanın gündüz görüntüsü, latince bir metin ve miller kapağı görüyoruz. Araya giren bu üç görüntünün bir şeyler ifade ediyor olması gerek diye düşündüm. Miller kapağına çok takılmadım. Açıkçası gündüz görüntüsü de aklıma bir şey getirmedi.Latince metin ne anlatıyor diye düşündüm.

Ne yazıyor burda yahu???

Kelime bazlı karşılıkları bulmaya çalıştım. Görüntüde “Deus domine ave amen ave hymnus scarius nunsium gloria sancta et sonctus et snifius incensium oohh ohhhhhhh” yazıyor. Aşağıdaki karşılıkları buldum ya da kimisini uydurdum. : )

 • deus -> tanrı
 • domine -> dişi
 • Deus domine -> tanrıça olabilir
 • ave -> selam, selamlama/karşılama
 • amen -> bulamadım
 • hymnus -> (hristiyan) ilahi grubu
 • scarius -> korkunç olabilir (çok bir şey bulamadım bununla ilgili)
 • nunsium -> rahibe ya da rahibeler grubu vb gibi bir şey.
 • gloria -> ışık halesi
 • sancta -> kutsal yerler
 • et -> ve
 • sanctus -> kutsal ya da aziz
 • snifius -> içine çekmek vb
 • incensium -> tütsü ile alakalı ya da duman

Tüm bunlardan anlamlı bir metin oluşturamadım. Zaten çok da anlamlı bir şey beklemiyordum. Belki de kelimelerden bazıları başka bir yere yönlendirecek anahtar kelimelerdir. Araştırmalarımda en çok karşıma çıkan Ordinary of the Mass oldu.

Araştırmalarımı genelde ingilizce yaptım. Türkiye için hazırlanmış bir ARG’de ingilizce araştırma yapmak ne kadar doğru tartışılır tabi. : )

Olayla ilgili ntvmsnbc’de bir haber çıktı. Daha doğrusu haber görünümünde bir reklam. İnanılmaz ışık olayı başlıklı haberde Ali Eren Eskitepe adlı bir bilimadamından bahsediliyor. Bilim Ötesi adlı blogunda kendisi de bu olayları araştırıyor. Hem Ritmi Koru sitesinde, hem de ntvmsnbc’deki reklamda Bilim Ötesi’ne yönlendirilince, blogdan bir şeyler beklemeye başladım ve nihayetinde bugün Gorgon Terapi Merkezi’ne yatırılan kimliği belirsiz birisiyle ilgili bir yazı çıktı. Maceraya devam edeceğimiz yeni web sitemiz de bu sayede belli oldu.

Gorgon Terapi Merkezi’nin web sitesine girdiğimde gayet profesyonelce hazırlanmış, oyunun gerçekliğine yakışır bir siteyle karşılaştım. Yeni yatırılan hasta hakkında bilgi sahibi olmak için Hasta Takip Sisteminden daha iyi bir yer olamaz diye düşündüm. Ana menüde Hasta Takip’e tıklayınca giriş yapmam gerektiğini belirten bir mesajla karşılaştım. Bu tip durumlarda ilk yaptığım şey sayfanın kaynak kodunu incelemektir. Nitekim sayfanın kaynak koduna baktığımda, en sonda gizlenmiş bir alan buldum. Latince bir metin ve hasta takip sistemine nasıl gireceğimi anlatan kullanıcı adı/parola ipucu orada duruyordu.

Latince metin “a coelo usque ad centrum”, ufak bir google araştırması neticesinde metnin karşılığını buldum. Kabaca Türkçe’ye çevirirsek  “Cennetten dünyanın merkezine” şeklinde çevrilebilir. Bu da inanılmaz ışık olayına bir gönderme olabilir. Neyse 1965 doğumlu doktorumuzun hesabıyla hasta takip sistemine giriş yaptım. Gelen kutusunda biri yeni olmak üzere üç mesaj ve hasta raporlarında yine biri yeni olmak üzere dört hasta raporuna ulaştım.

Hasta Raporu

Bunları son iki gündür öğle molalarında yaptığımdan ve bugünki öğle molam sonlanmak üzere olduğundan ne kimliği belirsiz hastaya ait olan hasta raporunu ne de belki de araştırmamı gerektirecek gelen kutusundaki okunmamış mesaja yeterince eğilemedim. Onlara da bu akşam ya da yarın bakarım artık.

“Ritmi Koru – Miller ARG” üzerine 23 yorum

 1. Şifresini buldum fakat mail dalgasını bulamadım Lütfen Açıklarmısın

 2. Kimliği belirsiz hastanın ismi Can Doğu sanırım. M ve W harflerini koluna yazdıgı jpeg’i böyle adlandırmışlar..

 3. Abi, n’oldu? bıraktın yazmayı :) koptun mu oyundan yoksa? ipucu’na ihtiyaç varsa hallederiz ;)

  1. Kopmadım, takip ediyorum da, önce araya haftasonu şehir dışı nişan/düğün etkinliği girdi, sonra da işlerin yoğunluğundan dolayı yazamıyorum sadece. Yoksa takip devam. :)

 4. ritmikoru.com da katlım şartlarında üyelik ücretsiz diyor.ama üyelik yapılmıyor.nasıl üye olunuyor.nasıl oynucaz o oyunu.bulduğun ipucularını nereye yazıyosun.

 5. ya ben ipuçlarını bulamıyoum direk pasif oyuncu oldum ööle de oynamak kadar eelenceli olmuo biri bana yardım edebilir mi

 6. ilk olarak İlk olarak http://www.medusagirisimi.com a girildiğinde bir video karşılıyor bizi. Videoyu izlerseniz kadın karakter konuşurken arkada şu siteyi göreceksiniz:
  http://www.410030n.com
  Bu adrese girince karşımıza çıkan yazıya tamam deyince 5 karakterli bir simge bloğu ve altında bir şiir çıkıyor. Sizi yormadan cevabı veriyorum

  Burç işaretleri kova boğa akrep başak terazi sonra bi sürü sorudan sonra kayıt sayfası çıkıyor katıttan sonra millerin sitesine o adresle girebileceksiniz haritada yeşil ışık yanan yerler görevler ip ucu hemen yanda oluyor genelde doğum tarihi olayın tarihi felan hatta biri arkeolojik araştırmalarda bulunma tarihiydi kolay gelsin.

 7. sümeyya sen den yardım istiyorum tek bir yardım bu görevler de kod soruyo bunları nasıl bulluruz ikinci kod mesalla

 8. ilk giriş şifresini bulamadım en mantıklılarını koydum ama olmadı

 9. perseus ile medusa arasında geçen en önemli olay nedir yawww…

 10. Arkadaşlar bana”Kachı”konusunda yardım edebilirseniz size minnetdar olurum.Teşekkürler.

 11. arklar lütfen açıklayıcı bi şekilde giriş şifresini yazabilir misiniz

 12. afrikadaki guzumi şifresini çözen var mı varsa yardım edin lütfen

 13. libya görevinin kodu yanlış mı ben şifreyi çözdüm ama hatalı şifre diyor lütfen yardım

 14. guzumi görevinde live 8 diye arayın google dan yapılış tariyini yazın

 15. warıkomı deki şifreyi çözdüm çıkan şifreyi yazdım ama hatalı şifre dedi neden olduğunu bilen varsa bana cevap verebilir mi?

 16. arkadaşlar bergama tapınağının koordinatlarını bilen veya çözmüş olan varsa lütfen bilgi versin…

Yorumlar kapalı.