Twitter Tools Türkçe

Üzerinde çalıştığım bir blog projesinde, twitter entegrasyonu aşamasında öncelikle eklenti arayışı içerisine girdim. WordPress eklenti dizininden Alex King’in geliştirdiği Twitter Tools eklentisini indirdim ve kurdum. Tam istediğim gibi, yan sütunda twitter için bir alan açıyor ve yeni güncellemeler burada yer alıyordu. Her şey iyi güzel fakat eklenti ingilizceydi.

Hemen eklenti paketinin içine baktım fakat eklenti ile beraber dağıtılan bir PO dosyası paketin içinde yer almıyordu. İş başa düştü deyip eklenti dosyasını Türkçeleştirmek için açtım. Alex King sağolsun, eklentiyi geliştirirken yerelleştirmeyi göz önünde bulundurarak geliştirmiş. Tek yapmadığı ise PO dosyasını oluşturmak olmuş. PoEdit ile hemen PO dosyasını kendim oluşturdum ve çeviriye başladım. Çeviri bittikten sonra hemen denedim fakat eklenti bir türlü dil dosyasını görmedi. Bunun üzerine biraz araştırma yaptım ve eklentinin dil dosyasını yükleyen kısmında ufak bir değişiklik yaptım.

Şablon PO dosyası, Türkçe PO ve MO dosyalarını ve son olarak da eklentide yaptığım değişiklikle beraber bir paket hazırladım. Amacım bu dosyaları Alex King’e ulaştırmak, eklentide yaptığım ufak değişikliği bildirmek ve eklentinin diğer dillere çevrilebilir hale gelmesini sağlamaktı. Alex King’in web sitesindeki formu doldurarak konuyu kendisine izah ettim ve bana geri dönüş yapması için e-posta adresimi bıraktım. Yaklaşık 2 hafta olmasına rağmen bir cevap gelmeyince ben de karalamalar’da yazmaya karar verdim. Böylece en azından eklentiyi Türkçe kullanmak isteyenlere yardımcı olabilmiş olurum diye düşündüm.

Eklentinin adresi: http://wordpress.org/extend/plugins/twitter-tools/
Benim hazırladığım paket: twitter-tools.zip
Sadece Türkçe dil (MO) dosyası: twitter-tools-tr_TR.mo

“Twitter Tools Türkçe” üzerine 5 yorum

  1. ilk önce tebrikler,twitter i türkçe nasıl kullanırımı araştırırken sizi buldum,suan pardus 2008 kullanıyorum.paketleri nasıl kuracağımı açıklayabilirseniz sevinirim,pardusta wine dediğimiz windovs tabanlı proları kurabiliyoruz ayrıca,biraz kurcaladım ama yapamadım …saygılar

  2. bence güzel bir organizasyon twitter çok ses getirecek bir site türkçe olmasıda bir o kadar güzel bravo doğrusu

  3. ben twitter aldım ama ing anlamıom ve twite giriş yapıncada haliyle kullanamıyorum ne yapayım nasl yapaym:)

Yorumlar kapalı.