Galata Kulesi

Hayatımın büyük çoğunluğunu İstanbul’da geçirdim. İstanbul‘da yaşayıp da bu şehrin güzelliklerine yabancı kalmak herhalde ömr-ü hayatımın en büyük ayıbıdır. Bir şeylere aklımın ermesi, eğitim, askerlik ve haytalıkla geçen süreyi saymazsak, son üç senedir bu ayıp ile ilgili ciddi girişimlerde bulunmadım. Eşim de benim gibi hissediyor olacak ki bu sene sürekli bu konuda birbirimizi dürtüyoruz. Aslında niyetimiz sadece İstanbul değil, güzel Türkiye’mizi gezmek, görmek ama önce İstanbul’u bitirelim, deneyim kazanalım, sonra Türkiye’ye açılırız diye düşünüyoruz.
Okumaya devam et Galata Kulesi

Yahoo Bizans’ı hortlatmış…

Yahoo Mail‘in yeni arayüzü ile beraber Home sekmesinde (Ana sayfasında) hava durumu vb bir kaç ekstra bilgiye de ulaşabiliyorsunuz. Ancak ne var ki hava durumu bölümünde İstanbul’un hava durumunu göstermek istediğinizde, arama kutusuna İstanbul yazıp ara dediğinizde yahoo size Byzantion, TR şeklinde bir sonuç getiriyor. Arka planda gösterdiği hava durumu ise İstanbul’a ait. Yahoo Weather servisinde aynı şekilde arama yapmaya çalıştığınızda yazdığınız İstanbul kelimesini önce Byzantion’a çeviriyor, ondan sonra arama yapıyor, getirdiği sonuç ise İstanbul hava durumu.

İstanbul içi ulaşım

Bugün kullanmam gerekince aklıma geldi, bende sizlerle paylaşayım dedim. İstanbul içinde bir yerden hiç bilmediğim bir yere gideceksem öncelikle bilgisayar başında ufak bir araştırma yapıp yolumu çiziyorum. Bunun için kullandığım bir kaç sistem var.

Eğer toplu taşıma araçlarını kullanacaksam öncelikle İETT ‘nin web sitesindeki İstanbul Toplu Taşım Bilgi Sistemi (Nasıl giderim? diye de geçiyor) sistemini kullanarak kullanabileceğim otobüs hatlarını, güzergahı, haritadan gideceğim yerin yakınındaki durakları ve alternatifleri öğreniyorum. Daha sonra İstanbul Büyükşehir Belediyesi ‘nin bir hizmeti olan İstanbul Kent Planı uygulamasını kullanarak durak ile gideceğim yer arasındaki güzergahı öğreniyorum. Bazen biraz daha abartıp Google Maps kullanarak İstanbul ‘un kuşbakışı görüntüsüne de baktığım oluyor.

Özel araç ile gideceksem İstanbul Kent Planı uygulamasını kullanarak iki nokta arasında güzergah oluşturuyorum. Pazar kurulan günlere göre alternatif yollar önermesi uygulamayı bir kat daha çekici kılıyor. Yine Google Maps ile uydu fotoğraflarına bakıp eldeki verileri zenginleştirmek faydalı oluyor.

Tabi en kolay yol gideceğiniz yerde sizi karşılayacak birisi varsa yol tarifini ondan almak. Bu yöntemin de şaştığı oluyor ama kısa sürdüğü kesin.

İş yerinde Ankara haritasına ihtiyacım olduğunda şöyle bir harita bulmuştum. Ayrıca buradan haritayı bilgisayarınıza indirip daha rahat kullanabilirsiniz. Bu da kuşbakışı Ankara. Hazır büyükşehirlerden işe girişmişken İzmir ‘i de pas geçmeyeyim dedim. Buradan buyrun.