Map24

Map24 muadili olan Google Maps, Yahoo Maps, Live Search benzeri bir harita servisi sunuyor. Yalnız bu sistemlerden ayrıldığı iki çok önemli nokta var.

Birincisi, Map24’ün Map24 Türkiye adı altında bir bölümü var. Tamamen Türkçe ve Türkiye’ye özel bir bölüm. İkinci önemli nokta ise, aslında birincinin bir alt dalı olsa da ayrıca bahsedilmeye değer bir nokta. Map24 ile Türkiye karayollarında iki nokta arasında rota planlayabiliyorsunuz. Yani başlangıç ve bitiş noktanızı belirlediğinizde Map24 size iki nokta arasında ilerlemeniz gereken yollardan, sapmanız gereken kavşaklara kadar detaylı bilgiler sunuyor. Ayrıca yol üzerindeki benzin istasyonları, dinlenme mekanları vb mekanlar için de bilgiler bulabilirsiniz.

Map24 Ekran Görüntüsü

Tarayıcı üzerinde çalışan sistemin Statik ve İnteraktif olmak üzere iki modu var. Statik modda kuşbakışı bir görüntü ile haritayı kullanabiliyorsunuz. İnteraktif modda ise isterseniz haritaya belli bir açıdan bakabiliyorsunuz. Açıyı değiştirdiğinizde haritada yükseltiler de ortaya çıkmaya başlıyor. İnteraktif modu kullanabilmek için bilgisayarınızda java yüklü olması gerekiyor.

Üye olduğunuzda, size özel adres defteri, mobil cihazınız için Map24 uygulaması, bilgisayarınız için Map24 uygulaması gibi daha bir çok servise de erişebiliyorsunuz. Her ne kadar adres defterine en fazla 10 kayıt ekleyebiliyor olsanız da ücretsiz bir servis için toplamda sunmuş olduğu hizmetler bunu göz ardı edebilmenize olanak sağlıyor.

Firmalar için özelleştirilmiş çözümler sunan Map24, ayrıca yazılım geliştiriciler için bir API uygulaması sunuyor. Bu sayede yazılım geliştiriciler kendi uygulamaları içinde Map24 servislerine ulaşabiliyor. Geliştirici Ağı adlı bölümünde ise uygulama geliştiriciler için bir çok farklı dilde, bir çok yardımcı servis bulunuyor.

İster kendiniz kullanın, ister firmanızda kullanın ve isterseniz uygulamalarınızda kullanın gördüğüm kadarıyla Map24 sizi tatmin edecektir.

Fransa ya da İspanya’da gezinmek ister misiniz?

Dünkü Google Maps – Daha Yakından yazımdan sonra bu tip başka uygulamalar var mı diye biraz araştırayım dedim. Belki arama için doğru anahtar kelimeleri bulamadığımdan olsa gerek pek sonuca ulaşamadım. Tam pes etmek üzereydim ki burada bulduğum uygulama yüzümü güldürdü.

Site fransızca olsa da uygulamayı kullanmak için fransızca bilmenize çok da gerek yok. Bir kaç tıklama ile Paris sokaklarında gezmeye başlayabilirsiniz. Bakınız aşağıdaki görüntü: Barcelona sokaklarında gezinirken…

Barcelona Sokakları

Google Maps – Daha Yakından

Google Maps Street View

Google, harita servisi Google Maps üzerinde yeni bir hizmeti devreye sokuyor. Yaklaşık 2 yıl kadar önce Amazon‘un harita servisi (yazıyı yazarken kontrol ettim, harita servisi kapatılmış.) A9 tarafından gündeme getirilen, geçtiğimiz sene Microsoft’un Windows Live Local Virtual Earth (Bu servisi isimlendirirken çok düşündüler mi acaba?) hizmetini devreye almasının ardından en sonunda Google da Street View adını verdiği yeni hizmetini devreye alıyor. (Kaynak)

Street View ile, Google Maps’de gezinirken desteklenen bölgelerde mekanların gerçek fotoğraflarına ulaşabilecek ve gezintinizi bu şekilde yapabileceksiniz. Türkiye için bu sistem ne zaman devreye girer bilemiyorum ama Google’ın işe el atmasını sevindirici buluyorum. Çünkü hemen her hizmetini yerelleştiren Google’ın bu hizmetini de bir gün Türkiye’yi kapsayacak şekilde genişleteceğini düşünüyorum. Ha bu arada bir Türk firması çıkar, daha gelişmiş bir uygulama ortaya çıkartırsa çok daha güzel olur elbette.

Street View’in aktif kullanılabildiği yerlerde Street View tuşu ortaya çıkıyor. Mavi çizgiler ile belirtilmiş güzergahlarda Street View özelliğini kullanarak gezebiliyormuşuz. New York civarında biraz araştırma yapmama rağmen denk gelemedim. (ve New York haritasında gezinirken farkettim ki, harita modundayken binaların geometrik şekilleri, yükseklikleri vb özelliklerini de görebiliyorsunuz) İlk paragrafta bahsettiğim muadili sistemler ile karşılaştırıldığında da Google’ın yine bir adım ilerisini düşündüğünü aşağıdaki videodan görebilirsiniz.

Dünya görüntüleme sistemleri; Google Maps, Google Earth ve MSN Virtual Earth üzerine

Dünyamızı görüntüleyen sistemler ile bir şekilde sürekli alakadar oldum bugüne kadar. Geçmişte bulduğum sistemler ve bugünki sistemleri karşılaştırmak ve incelemek için biraz vakit ayırdım. Umarım sizin de ilginizi çeker.

2002′ de bu adresi bulmuşum. Benzer bir sistem ile Ay’ a da bakabiliyorsunuz. Yine o zamanlar yaptığım araştırmalarda Living Earth ve Earth Viewer adlı iki uygulamaya daha ulaşmışım.

Okumaya devam et Dünya görüntüleme sistemleri; Google Maps, Google Earth ve MSN Virtual Earth üzerine