WordPress 2.6 sürümünde olması muhtemel özellikler

Daha önce de bahsettiğim gibi bu adresteki WordPress.pot dosyasını periyodik olarak çeviriye dahil ederek, dil dosyasını sürekli güncel tutuyorum. Çeviri yaparken de sonraki sürümlerde kullanılacak metinler gelip geçiyor önümden. Şu ana kadar yaptığım çevirilerde gördüğüm yenilikler şunlar;

  • Dahili fotoğraf fonksiyonalitesi, (Yazılara fotoğraf ekleme, fotoğrafları web adresleriyle ilişkilendirme vb)
  • Kategorilerden etiketlere dönüştürücü, Kategori ve Etiket dönüştürücü olarak gelişiyor. Yani dönüştürücü artık çift taraflı çalışacak. Etiketler de kategorilere dönüştürülebilecek.
  • Blogumuza hızlı yazı göndermek için bir aparat geliştiriliyor sanırım. Bu aparat ile çabucak blogumuza yazı gönderebileceğiz.
  • Alıntı yaparken artık alıntının kimden yapıldığı da gösterilebilecek. (Bunu feci şekilde sallamış da olabilirim. Ufacık bir cümleden çıkarttım bu sonucu :p)

Tabi bunları bir dil dosyasına bakarak ön görüyorum. Geliştirilmekte olan bir proje olduğundan yeni özellikler eklenebilir ya da burada bahsettiklerimden bazıları çıkarılabilir. Yine de Hızlı yazı aparatı olursa çok güzel olur. Hele ki benim gibi tembel bloggerlar için. :)

Bu arada güncellenmiş mo ve po dosyalarına bağlantı vermeyi unutmayalım…