Google Translate Türkçe

Bugün Google Translate ile ilgili Twit’imi gönderdikten sonra farkettim ki, microblogging benim normal blog alışkanlıklarımı kötü yönde etkilemiş. Eskiden böyle bir olayla karşılaştığımda hemen araştırma yapar, bir blog yazısı yazardım. Şimdi ya Twitter ya da FriendFeed’e yazıp geçiyorum. Bu alışkanlığımı kırmaya çalışacağım. Bu yazı da bunun ilk adımı olsun.

Başlıkta da yazdığı gibi Google Translate artık Türkçe çeviri yapabiliyor. Dün konuyla ilgili önce Erman’dan görüp, daha sonra da Google Operating System‘deki yazıyı okuduktan sonra, yine de Türkçe eklemeleri için çok çalışmaları lazım diye düşünmüştüm. Bugün FriendFeed’de Ahmet Yükseltürk’ün bu girdisini görünce hemen yeni bir tarayıcı sekmesi açıp Google Translate’e girdim.

Google Translate Türkçe


Tüm özellikleri ile beraber (metin çevirisi, web sayfası çevirisi, tercüme ile arama, sözlük) hiç bilmediğimiz dillerden Türkçe’ye çeviri (ya da tam tersi) yapabilecek olsak da, denemelerimde gördüm ki Türkçe’nin yapısı itibarı ile köprünün altından daha çok su akması gerekiyor. Yine de bu adım çok sevindirici bir haber. Özellikle Türkiye’de hala kelime çevirisi ile çeviri yaptığını iddia eden onlarca program göz önüne alındığında.

Buna benzer bir projem vardı, arada o da güme gitti ama varsın gitsin.

WordPress Türkiye Ekibine Katıldım

Başlık herşeyi yeterince anlatıyor aslında. Evet efendim, artık Türkçe dil dosyalarını buradan değil WordPress-TR sitesi üzerinden duyuracağım(daha doğrusu Türkçe kurulum paketi olarak hazırlayacağız).  Kümülatif çeviri dediğim olaya devam edeceğim. Acil bir işim olmadığı sürece, WordPress’in yeni sürümü çıktığında aynı gün içinde Türkçe paketi çıkartmaya çalışacağım. Umarım planlarımı sorunsuzca hayata geçirebilirim.

Ayrıca WordPress Türkiye ekibine hemen hemen aynı zamanlarda katılan diğer ekip üyesi arkadaşım Hakkı Ceylan‘a da bir kere de buradan hayırlı olsun demek istiyorum. Ekibe eklediğimiz taze kan ve hali hazırdaki fikirler ile gelecek günler bir çok güzelliğe gebe diyebiliriz sanırım.

WordPress 2.6 sürümünde olması muhtemel özellikler

Daha önce de bahsettiğim gibi bu adresteki WordPress.pot dosyasını periyodik olarak çeviriye dahil ederek, dil dosyasını sürekli güncel tutuyorum. Çeviri yaparken de sonraki sürümlerde kullanılacak metinler gelip geçiyor önümden. Şu ana kadar yaptığım çevirilerde gördüğüm yenilikler şunlar;

  • Dahili fotoğraf fonksiyonalitesi, (Yazılara fotoğraf ekleme, fotoğrafları web adresleriyle ilişkilendirme vb)
  • Kategorilerden etiketlere dönüştürücü, Kategori ve Etiket dönüştürücü olarak gelişiyor. Yani dönüştürücü artık çift taraflı çalışacak. Etiketler de kategorilere dönüştürülebilecek.
  • Blogumuza hızlı yazı göndermek için bir aparat geliştiriliyor sanırım. Bu aparat ile çabucak blogumuza yazı gönderebileceğiz.
  • Alıntı yaparken artık alıntının kimden yapıldığı da gösterilebilecek. (Bunu feci şekilde sallamış da olabilirim. Ufacık bir cümleden çıkarttım bu sonucu :p)

Tabi bunları bir dil dosyasına bakarak ön görüyorum. Geliştirilmekte olan bir proje olduğundan yeni özellikler eklenebilir ya da burada bahsettiklerimden bazıları çıkarılabilir. Yine de Hızlı yazı aparatı olursa çok güzel olur. Hele ki benim gibi tembel bloggerlar için. :)

Bu arada güncellenmiş mo ve po dosyalarına bağlantı vermeyi unutmayalım…

Gettext ile PHP uygulamalarınıza çoklu dil desteği

Aziz Nesin‘in “Parle Vu Fransızca” adlı bir öyküsü vardır. Şuradan öğrendiğime göre “İnsanlar Uyanıyor” adlı kitabında yer alıyor bu öykü. Öykünün kısa bir özetini geçeyim sizlere.

İstanbul’da Fransız bir bayan, yardımcı olabileceği düşüncesiyle trafik polisine adres danışır. Sen misin danışan. Yardımsever trafik polisi kendisi fransızca bilmediği için yoldan çevirdiği insanlardan yardım ister. Turist bir kere yakayı kaptırmıştır. Polis sorunu çözmeden bayanı bırakmak istemez. Çaresizce sokakta fransızca bilen birilerini aramaktadır. İşler çığırından çıkar, polisin ve bayanın çevresi kalabalıklaşır, insanlar kalabalığı gördükçe meraktan daha fazla toplanmaya başlarlar. Olaylar gelişir…
Okumaya devam et Gettext ile PHP uygulamalarınıza çoklu dil desteği