WordPress 2.5.1 Türkçe Dil Dosyası (tr_TR.mo)

WordPress-TR ekibinin kaldığı yerden devam ederek, WordPress 2.5.1 sürümü için “Türkçe Dil Dosyası” nın çevirisini bitirdim. Türkçe dil dosyası ile ne yapacağınızı buradan öğrenebilirsiniz.

Gelecek sürümlerde bir şekilde çeviriyi yetiştirememe ihtimalime karşın, benim kaldığım yerden devam etmek isteyenler olabileceğini göz önünde bulundurarak PO ve POT dosyalarını da ekliyorum.

Gerekli dil dosyası : tr_TR.mo
Gelecekteki çeviriler için gerekebilecek dil dosyası : tr_TR.po
Orijinal POT kataloğu : wordpress.pot

Bu arada orijinal wordpress.pot dosyasını bir metin editörü ile açıp bakarsanız Sürüm id’si olarak WordPress 2.6-bleeding ibaresini görebilirsiniz. Zaman zaman bu pot kataloğunu dil dosyasına dahil ederek gerekli çevirileri de yapmayı planlıyorum. Böylece 2.6 sürümü yayınlandığında bir anda sudan çıkmış balık konumunda kalmamış olurum diye düşünüyorum. Tabi bir anda bir çok şeyi değiştirip tüm çabalarımı nafile de çıkartabilirler ya, bekleyip göreceğiz artık. :)

“WordPress 2.5.1 Türkçe Dil Dosyası (tr_TR.mo)” üzerine 16 yorum

 1. Merhaba verdiğiniz emeklerden ötürü çok teşekkür ederim yanlız birşey sorucam bu son sürümün türkçe dil desteği wordpress-tr dede var..fakat birşey sorucam..sizin yaptığınız dil dosyasında dahamı az hata var..bir şekilde maişlime cevap iliştirebilirseniz mutlaka kullanıcam..kolay gelsin.

 2. Dil dosyası yaklaşık 2100 civarı satırdan meydana geliyor. Ben zatem 2.3.3 WordPress-TR dil dosyasını baz alarak çeviriye başladım. yaklaşık 700-750 civarı satır çevirdim. WordPress-TR Türkçe paketi çıkartınca, WordPress-TR dil dosyası ile karşılaştırmadım. Dolayısıyla sorunuza bir cevap veremeyeceğim.

  WordPress-TR ekibi WordPress tarafından tanınmış, WordPress Türkiye temsilcileridir. Anladığım kadarıyla bu sayfadan buraya geldiniz. Hasan Bey sizden hemen sonra bir cevap yazmış. Benim bahsettiğim 34 hatalı çevirinin düzeltildiğini ve paketin tekrar hazırlandığını söylemiş. Ben o 34 hatalı çevirinin var olmasından rahatsızlık duyduğum için kendi çevirimi kullanıyorum. Size hangi çeviriyi kullanacağınızı söyleyemem. Tavsiyem resmi WordPress destek sitesi WordPress-TR dil paketini kullanmanızdır.

 3. WordPress 2.3.3 ‘ün düzenlenebilir türkçe dil dosyasını nereden bulabilirim .po uzantılı olan. Çünkü takvim üzerindeki kısaltılmış gün isimleri üzerinde değişiklik yapmak istiyorum. wordpress-tr sitesinde 2.5.1 ve 2.0.1’in po dosylarını vermiş. Siz de varsa link verirseniz .ok sevinirim. Neti aradım taradım bulamadım.

 4. Teşekkürler Hasan.

  cheer, malesef eski dosyayı tutmamışım. Geçenlerde benim de ihtiyacım oldu fakat bulamadım. Belki WordPress-tr ekibinde vardır. Bir sorun isterseniz.

 5. Türkçe sürümü yükledim ama, admin paneli hala İngilizce. bu sorun benden mi yoksa o kısım hala Türkçeleşmemiş mi?

 6. Engin bey sadece dosyayı yüklemeniz yetmiyor, wp-config.php dosyasında gerekli değişikliği yaptınız mı acaba?

  .mo uzantılı dosyayı /wp-content/languages dizinine yükleyin. (Resmi kurulum yaptıysanız bu klasör olmayabilir, siz yaratın.)
  wp-config.php dosyasını notepad vb. bir metin editörü ile açın.
  [php]define (‘WPLANG’, ”);[/php]
  bölümünü
  [php]define (‘WPLANG’, ‘tr_TR’);[/php]
  olarak değiştirin.

 7. merhabalar ,

  dil dosyasını languages klasörüne attım (yoktu ben yarattım) .

  wp-config.php dosyasındaki satırıda değiştirdim. dil türkçe oldu fakat şimdi de sayfa görüntüleneceği zaman şu hatayı gösteriyor üst tarafta. (sayfaya sonradan eklenen linklerle birlikte bunu gösteriyor. sayfanın geri kalan kısımlarındada kaymalar oluyor.)

  Project-Id-Version: WordPress 2.6 Türkçe dil dosyası POT-Creation-Date: PO-Revision-Date: 2008-07-17 01:18 0200 Last-Translator: İzzet Emre Erkan Language-Team: WordPress Türkiye MIME-Version: 1.0 Content-Type: text/plain; charset=utf-8 Content-Transfer-Encoding: 8bit X-Poedit-Language: Turkish X-Poedit-Country: TURKEY X-Poedit-SourceCharset: utf-8 Plural-Forms: nplurals=1; plural=0;

 8. özgür, doğru dosyayı mı attınız acaba? tr_TR.mo dosyasını /wp-content/languages dizininin altına yükleyeceksiniz. Gönderdiğiniz çıktı sanki po ya da pot dosyası göndermişsiniz izlenimi veriyor. Eğer mo dosyasını yüklediyseniz ve dizin olarak da doğru yere yüklediyseniz başka bir problem var demektir. O zaman da haber verirseniz yardımcı olmaya çalışırım.

 9. ftpden baktığımda tr_TR.mo görüyorum ve dosya tipi olarak MO dosyası diyor.

  şimdi sizin .mo dosyasını indirdim yükledim , sonuc :

  Project-Id-Version: WordPress 2.5.1 Türkçe dil dosyası POT-Creation-Date: PO-Revision-Date: 2008-07-16 11:01 0200 Last-Translator: kara Language-Team: karalamalar MIME-Version: 1.0 Content-Type: text/plain; charset=utf-8 Content-Transfer-Encoding: 8bit X-Poedit-Language: Turkish X-Poedit-Country: TURKEY X-Poedit-SourceCharset: utf-8 Plural-Forms: nplurals=1; plural=0;

  bu işlerde acemiyim biraz. nerede yanlış yaptığımı bilmiyorum. yardımcı olursanız sevinirim.

 10. arkdşlar ben wordpress yeni bir kullanıcıym..yakın zamanda tema değiştim ama bazı bölümlerde hala ingilizce bu konuda yarcımcı olursanız sevinrim?

 11. çok sağolun sayenizde panel türkçe oldu
  define (‘WPLANG’, ‘tr_TR’);

  bunu daha önceden görmüştüm yaptım sanıyordum,
  meger yapmamışım, bu site de gezinirken bi bakayım dedim .
  çok sağolun . sayenizde farkedebildim .

Yorumlar kapalı.