Google Toolbar Beta (T4)

UYARI!
Bu yazı güncelliğini yitirmiştir. Okumaya devam etmeyi planlıyorsanız lütfen yazıdaki bilgilerin artık geçerli olmayabileceğini göz önünde bulundurun.

Google Toolbar yeni özellikler ile donatılmış bir beta sürümüne buradan ulaşabilirsiniz. Bu beta sürümünde arama kutusunda ve arama türlerinde gelişmelerin yanı sıra, kişiselleştirilmiş arama seçeneği de araç çubuğuna dahil edilmiş ve yeni bookmark sistemi de araç çubuğu üzerinden erişilebilir olmuş. Arama geçmişi, önermeler de arama yapmak için arama kutusuna yazmaya başladığınızda karşınıza çıkıyor.

Özelleştirilebilir tuşlar

Tuş galerisinden değişik aramalar yapabilmek için farklı tuşlar seçip araç çubuğuna ekleyebilirsiniz. Bu sayede hava durumundan, Google Video’ya, film fragmanlarından sözlüklere kadar çok daha geniş bir arama ortamı oluşturabilirsiniz.

Bookmark sistemi

Bir google hesabınız varsa (ki artık GSM hattınız ile bir goggle/gmail hesabı açabiliyorsunuz.) yaptığınız aramaların geçmişini tutabilir, aramalarınız sonucu ulaştığınız sonuçları kategorilendirerek saklayabilirsiniz. İstediğiniz zaman da araç çubuğunuz üzerinden rahatça ulaşabilirsiniz. Herhangi bir yerden sakladığınız adreslere ulaşmak isterseniz google hesabınıza giriş yaparak sağ üst köşeden geçmiş aramalar bağlantısına tıklayıp, sakladığınız bağlantılara ulaşabilirsiniz.

Arama kutusu

Geliştirilmiş arama kutusu sayesinde daha arama yapmadan, arayabileceğiniz kriterler konusunda destek alabiliyorsunuz. Geçmiş aramalarınızı bu aşağı açılır pencerede görerek kolayca ulaşabilir ya da yeni bir arama için önerilere göz atarak aramanızı daha da kolaylaştırabilirsiniz(Web -> Google Suggest)

Gönder

Son olarak Send to(Gönder) seçeneğinden bahsedeceğim. Bu seçenek yardımıyla, aktif gezindiğiniz sayfayı gmail ile birebir kopyalanarak e-mail olarak gönderebilir, Blogger hesabınız varsa blogunuzda yayınlayabilir ya da sms ile gönderebilirsiniz(bunu denemedim ve ne kadar pratik olur bilemiyorum açıkçası)

Kurumsal

Araç çubuğunun bir de kurumsal sürümü (Enterprise) bulunuyor. Bu sürüm ile de -gerekli geliştirmeler yapıldıysa- yerel ağ üzerinde aramalar yapılabiliyor hatta müşteri veritabanı bile aranabiliyor.

Beta yazmasına rağmen şu ana kadar herhangi bir problem ile karşılaşmadım. Tabii kullanacaksanız kendi sorumluluk size ait. Bu ufak uyarıyı da eklemeden geçemeyeceğim. :)