WP-DB-Backup eklentisi ve Türkçe çevirisi

Veritabanının yedeğini almaya olanak sağlayan WordPress eklentisi WP-DB-Backup bir süre önce, güvenlik sebeplerinden dolayı WordPress indirme paketinden çıkartılmıştı. Konuyla ilgili daha detaylı bilgiyi ilk geliştiricisinin kaleminden öğrenebilirsiniz.

Bu nadide eklenti artık orijinal geliştiricisi tarafından geliştirilmeye devam etmiyor. Projeyi devralan Austin Matzko eklentiyi geliştirmeye devam ediyor. Yeni adresinde ikamet eden eklentiyi, karalamalar’da yapacağım güncelleme ile beraber kullanmak istedim. Dil seçenekleri sayfasında Türkçe olmadığını gördüm ve çok da büyük olmayan dil dosyasını oturdum Türkçe’ye çevirdim. Austin’e de gönderdim. O da bana bir teşekkür notu ekleyerek diğer dil seçeneklerinin arasına gerekli dosyaları yerleştirmiş.

“WP-DB-Backup eklentisi ve Türkçe çevirisi” üzerine 25 yorum

 1. Eline sağlık dostum hernekadar türkçe dil dosyalarını kullanmıyorda olsam. Benim sormak istediğim başka bir şey var. Bu aldığımız yedek dosyalarını nasıl tekrar server a gönderebiliriz veya çalıştırabiliriz?

 2. Çok güzel soru. :) Ben de eklentiyi ve geliştiricisinin eklenti ile ilgili yazdıklarını incelerken bir noktada bu soruyu sormuştum kendi kendime. Bu eklenti PHPMyAdmin kullanmadan, Shell Access’i olmayan kullanıcıların rahatça yedek alabilmeleri için hazırlanmış bir eklenti. Evet yedeği çok güzel bir şekilde alıyor ama bu yedeği geri yükleme konusunda herhangi bir işlem yapmıyor. Sanırım WP-DB-Restore gibisinden bir eklenti daha lazım. Üşenmesem oturur yazarım ama tembellik had safhada son zamanlarda.

  Şu an eklenti kurulu olmadığından kesin konuşamıyorum ama, eğer sunucunuzda PHPMyAdmin yüklüyse büyük ihtimal yedek dosyanızı veritabanına yükleyerek geri dönüş yapabiliyor olmanız lazım.

 3. Selam bu eklentiyi daha önce sürekli kullanırdım. Sonra sitemde bir sorun çıktı ve şimdi yedeğini almak için yönetim panelinden backup a girdiğimde wp-content/backup dizinin yazılabilir olmadığını söylüyor. Mevcut klasörü yazılabilir 666-777-755 şekilde çeşit çeşit denedim ama yine olmadı. Bu konuda bilgin var mı acaba? Sorun neden kaynaklanıyor?

 4. Eklenti ile ilgili sorular (geri yükleme) gördüm bunlar cevaplandırılırsa ve wordpress forumda paylaşılırsa güzel olur.Çeviri için teşekkürler.

 5. çeviri için teşekkurler devamlı kullandıgım bir eklenti idi türkce olması işimi cok daha kolaylaştıracak

 6. yedekleme yapıyor ve tamamlandı diyor ama sonuçta bir şey
  yok. ne bilgisayara indiriyor ne de mail atıyor. nerede hata
  yapıyorum acaba…

 7. @ismail Zannedersem 3.0.4 ile uyumlu değil. Anladığım kadarıyla işlem yapamıyor eklenti. Kolay gelsin

Yorumlar kapalı.