Google Maps – Daha Yakından

Google Maps Street View

Google, harita servisi Google Maps üzerinde yeni bir hizmeti devreye sokuyor. Yaklaşık 2 yıl kadar önce Amazon‘un harita servisi (yazıyı yazarken kontrol ettim, harita servisi kapatılmış.) A9 tarafından gündeme getirilen, geçtiğimiz sene Microsoft’un Windows Live Local Virtual Earth (Bu servisi isimlendirirken çok düşündüler mi acaba?) hizmetini devreye almasının ardından en sonunda Google da Street View adını verdiği yeni hizmetini devreye alıyor. (Kaynak)

Street View ile, Google Maps’de gezinirken desteklenen bölgelerde mekanların gerçek fotoğraflarına ulaşabilecek ve gezintinizi bu şekilde yapabileceksiniz. Türkiye için bu sistem ne zaman devreye girer bilemiyorum ama Google’ın işe el atmasını sevindirici buluyorum. Çünkü hemen her hizmetini yerelleştiren Google’ın bu hizmetini de bir gün Türkiye’yi kapsayacak şekilde genişleteceğini düşünüyorum. Ha bu arada bir Türk firması çıkar, daha gelişmiş bir uygulama ortaya çıkartırsa çok daha güzel olur elbette.

Street View’in aktif kullanılabildiği yerlerde Street View tuşu ortaya çıkıyor. Mavi çizgiler ile belirtilmiş güzergahlarda Street View özelliğini kullanarak gezebiliyormuşuz. New York civarında biraz araştırma yapmama rağmen denk gelemedim. (ve New York haritasında gezinirken farkettim ki, harita modundayken binaların geometrik şekilleri, yükseklikleri vb özelliklerini de görebiliyorsunuz) İlk paragrafta bahsettiğim muadili sistemler ile karşılaştırıldığında da Google’ın yine bir adım ilerisini düşündüğünü aşağıdaki videodan görebilirsiniz.