Dünya görüntüleme sistemleri; Google Maps, Google Earth ve MSN Virtual Earth üzerine

Dünyamızı görüntüleyen sistemler ile bir şekilde sürekli alakadar oldum bugüne kadar. Geçmişte bulduğum sistemler ve bugünki sistemleri karşılaştırmak ve incelemek için biraz vakit ayırdım. Umarım sizin de ilginizi çeker.

2002′ de bu adresi bulmuşum. Benzer bir sistem ile Ay’ a da bakabiliyorsunuz. Yine o zamanlar yaptığım araştırmalarda Living Earth ve Earth Viewer adlı iki uygulamaya daha ulaşmışım.


Hangisi daha önce yapıldı bilemiyorum ama NASA’ nın WorldWind isimli açık kaynak kodlu bir Dünya görüntüleme programı mevcut. WorldWind’ ın isminin duyulduğu sıralarda Keyhole isimli benzer bir programda ortalarda dolaşıyordu. Google 27 Ekim 2004 tarihinde yaptığı basın açıklaması ile Keyhole’ ü satın aldığını duyurdu. Yine bu basın açıklamasından Keyhole firmasının 2001 senesinde kurulduğunu öğreniyoruz.

Google Maps gelişim sürecinde bu basın açıklaması ile Keyhole verileri ve Google Maps verilerinin birleştirilerek hibrid bir yapı oluşturulduğunu öğreniyoruz. Bu sayede artık Google Maps’ den uydu görüntülerine ulaşabiliyoruz. Yerel aramalar için de (Malesef şu an Türkiye için geçerli olmasa da) bu adres kullanılabiliyor.

28 Haziran 2005 tarihinde bu basın açıklaması ile Google Earth görücüye çıkıyor. Keyhole uygulamasına göre oldukça geliştirilmiş olan uygulamanın Plus ve Pro versiyonları da mevcut. Plus versiyonu (Senelik 20$) ile GPS uygulamaları ile uyumluluk sağlanabiliyor, programa dışardan veri girişi yapılabiliyor. Pro versiyonunda ise (Senelik 400$) yüksek çözünürlüklü uydu fotoğraflarına ulaşılabiliyor.

Google Earth ile 38 şehrin 3 boyutlu yapılarına da ulaşabiliyoruz. Uydu görüntüleri eşliğinde binaların arasında gezmek, yol tarifi yaparken işimizi ne kadar kolaylaştırır düşünebiliyor musunuz. Bir de bunun bir adım ötesini düşünün. Yine 3 boyutlu arazi görüntülerine de ulaşılabiliyor. Bunların haricinde katman yapısı ile bölgesel suç oranlarından, tren yollarına, öğretim birimleri, hastahaneler, bankalar, barlar vb bir çok bilgiye ulaşılabiliyor.

Microsoft firması da bu arada boş durmadı ve 24 Temmuz 2005 tarihinde MSN Virtual Earth adlı uygulamasını duyurdu. MSN Virtual Earth ile Türkiye üzerinde gezindiğimde görüntülerin çok yetersiz olduğunu farkettim. Google Maps ya da Google Earth uygulamalarının sahip olduğu yakınlık seviyesine sahip değil. Uydu fotoğrafları yok. Bunun yanında illerin ve ilçelerin başlıklarına ulaşabiliyorsunuz. Google Maps ile Türkiyenin sınırlarını belli bir yakınlık seviyesinden inceleyebiliyorsunuz o kadar.

Google Moon ile ay yüzeyine bakabilir, İnsanoğlunun ay yüzeyine bıraktığı işaretleri görebilirsiniz. 20 Temmuz 1969 yılında insaoğlunun aya ilk ayak basması şerefine yapılmış olan bu sistemde, yakınlık derecesini en yakın derecesine getirmeyi deneyin. Yoksa gerçekten ay peynirden mi oluşuyor? Ay görüntüleri Nasa’ dan alınmış kısıtlı görüntüler olduğundan, görüntüyü kaydırsanız da sürekli aynı görüntüler karşınıza çıkacaktır.

Google Maps ya da MSN Virtual Earth uygulamalarını kendi uygulamalarınızda kullanmak isterseniz her iki firma da bunun için değişik imkanlar sağlamış.

Google Maps API kullanarak, kendi sitenizden dinamik bir harita yayınlayabilir, üzerinde istediğiniz bölgeleri işaretleyebilir, yaratıcı fikirlerle birleştirerek ilginç uygulamalar yaratabilirsiniz. Buradan diğer insanların Google Maps API’ yi nasıl kullandıklarına dair bir kaç örnek görebilirsiniz. Buradan da Google Maps API’ nin dökümantasyonuna ulaşabilirsiniz.

MSN Virtual Earth için de benzer bir sistem mevcut. Via Virtual Earth adresinden sitenizde bu uygulamayı nasıl kullanabileceğinizi öğrenebilir, konu ile ilgili örneklere ve makalelere ulaşabilirsiniz. Ayrıca .NET ortamında yazılım geliştirenler için MSN Virtual Earth Web Servisleri kullanıma sunulmuş. Bu servisleri nasıl kullanabileceğinizi ise buradan inceleyebilirsiniz.

Konu ile ilgili anlatacaklarım burada bitiyor. Son olarak Katrina fırtınası ile ilgili görüntülere ulaşmak isterseniz buradan MSN VirtualEarth Katrina Flyover sitesine ulaşabilir (bu site MSN Virtual Earth’ ün uygulama alanları için de güzel bir örnek) ya da buradan Google Maps yardımı ile New Orleans’ ın önceki ve şimdiki durumuna göz atabilirsiniz.

Madem bildirgec‘ de konuya değindik burada da es geçmeyelim; Konu ile ilintili bir kaç adres ve program daha var elimde fakat Türkiye için destek vermediklerinden onları yazıya dahil etmedim. Örneğin Yahoo! Maps sadece ABD ve Canada, MSN Maps & Directions ise içinde Türkiye’ nin olmadığı belli başlı ülkeler için harita hizmeti veriyorlar. kullandıkları sistemlerde benzer sistemler. Türkiye’ de kullanamasak bile tatile giderken ya da tatildeyken işe yarayabilir kim bilir?

Yine yazılımcıların kullanımına sunulmuş Yahoo! Maps Web Servisleri ve bu konu ile ilgili Yahoo! Grubuna ilgili linklerden ulaşabilirsiniz.

“Dünya görüntüleme sistemleri; Google Maps, Google Earth ve MSN Virtual Earth üzerine” üzerine 8 yorum

  1. selam earth plas aldım yer işareti yaptım görünür oldu , yalnız şifremi unuttum sayfam da online olamıyorum aşağıdan mail yazıyorum geçersiz diyor nasıl login olabilirim yaniden yardımederseniz çok sevap işlemiş olacaksınız ;)

Yorumlar kapalı.