Dünya Görüntüleme Sistemlerine Devam: Yahoo! Maps Beta

Daha önce burada Dünya Görüntüleme Sistemleri hakkında bir şeyler karalamıştım. O zamanlar Yahoo! Maps henüz Google Earth ve MSN Virtual Eearth ile aşık atacak durumda değildi. Yine de biraz bahsetmiştik kendisinden. Geçen süre içerisinde boş durmamışlar ve Yahoo! Maps Beta ile benzer bir teknolojiyi hizmete sunmuşlar.

http://maps.yahoo.com/beta/ adresinden ulaşabileceğiniz Yahoo! servisi diğer servislerle çok benzer bir yapıya sahip. Test ettiğim sırada ilk göze çarpan negatif yönü siteye ilk kez giriyorsanız çok uzun bir süre beklemenize yol açan yükleme süresi. (Sonraki testlerimde gördüm ki Internet Explorer’da böyle bir bekleme yaşamıyorsunuz. Firefox 1.5 ile bu bekleme sorunu oluşuyor.) Vaat ettiklerine gelince diğer servislerden tek fark olarak canlı trafik bilgilerini sunmasını sayabiliriz.

Yine diğer servislerde olduğu gibi Yahoo! da geliştiriciler için özel API‘ler sunmakta. API’lere buradan ulaşabilirsiniz. Programlama bilgisine sahip olmadan bile servisi kullanabilmenize olanak sağlayacak API’ler mevcut. Olanaklarınız ve bilginiz dahilinde Flash ya da AJAX altyapılı API’ler de kullanabilirsiniz. API’ler ile yapılabilecek uygulamalardan örnekler görmek için buraya bakabilirsiniz. Flickr ile tümleşik uygulamalardan tutun yerel trafik durumuna kadar bir çok uygulama geliştirilebiliyor. Tembelliğimden kurtulabilirsem bu servislerden en az birinde bir uygulama geliştirmek istiyorum aslında.

Buradan öğrendiğimize göre Yahoo! Maps Beta yaptığı son güncelleme ile benzer servisler arasında (Amerika için) en yüksek görüntü kalitesine sahip servis. Google Earth Blog’ da bunun diğer servisleri de tetiklemesini beklediklerini yazmışlar.

Yahoo! Maps Beta testlerimde Türkiye için Google Maps kadar iyi sonuçlar alamadım. Google Maps’e göre daha temiz görüntüler sunmasına rağmen uzaklık/yakınlık derecesi olarak Google Maps’in yanına yaklaşamıyor şu an. Arama kutucuklarında Türkçe karakter kullanılamaması bir başka eksi olarak karşımıza çıkıyor. ABD ve Kanada dışındaki diğer ülkeler için yol haritası çıkartamadığından iki ya da daha fazla nokta için arama yapmak da bir işe yaramıyor.

Sonuç olarak Yahoo!’nun da bu pazara girmesi var olan savaşı bir kademe daha kızdıracak gibi gözüküyor. Şu an için beklentim, MSN ya da Yahoo!‘nun Google Earth benzeri bir program ortaya çıkarması, ki savaş iyice kızışsın. Beklenti olmaya bile varamamış başka bir temennim ise, ülkemizin yüksek kalitede görüntülerinin/haritalarının yayınlanması.