WordPress Bakım Modu’nu İptal Etme

WordPress kendisini güncellerken ya da bir eklenti güncellerken, dosyaların güncellenmesi sırasında kısa bir süreliğine bakım moduna girer. Bazen işler yolunda gitmeyebilir ve bakım modunda takılıp kalabilirsiniz. Kimi zaman güncelleme sırasında başka bir sayfaya geçmek, kimi zaman da güncellenen öğenin kendisinde var olan bir problem, sitenizin bakım modundan çıkamamasına sebep olabilir. Bu tip bir durumda sitenizi bakım modundan çıkartmak için sitenizin kök dizininde yer alan .maintenance dosyasını silmeniz yeterli. Siteniz bakım modundan çıkacaktır. İşlerinize kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

WordPress’de yazıların ve sayfaların kısa isimlerini kolayca değiştirin

Bildiğiniz gibi Wordress ile kalıcı bağlantı ayarlarını kullanıp yazılarınız/sayfalarınız için daha anlaşılabilir adresler oluşturabiliyorsunuz. Yazınızın başlığını girdikten sonra, başlık alanı odağı kaybettiğinde kalıcı bağlantı adresi otomatik olarak oluşturulur. İsterseniz bu alana fareniz ile tıklayarak kalıcı bağlantı adresini değiştirebilirsiniz. Genelde WordPress yazı için başlığa göre en uygun kalıcı bağlantı adresini oluşturur. Peki kalıcı bağlantı adresi oluştuktan sonra yazınızın başlığını değiştirdiğinizde ne olacak? WordPress kalıcı bağlantıyı bir kere oluşturduktan sonra, sizin yapmış olabileceğiniz değişiklikleri kaybetmemek adına kalıcı bağlantı alanını tekrar değiştirmez. Başlığı değiştirdiğinizde kalıcı bağlantıyı da değiştirmeniz gerekir. Başlığa göre kalıcı bağlantının otomatik olarak tekrar yapılandırılmasını isterseniz ise yapacağınız şey aslında çok basit fakat pek göz önünde değil;

Kalıcı bağlantı alanına (açık sarı renk ile arkaplanı boyanmış alan) tıklayıp düzenleme moduna geçtiğinizde, açılan metin kutusunun içindeki tüm metni silin ve kaydet tuşuna basın. Metin kutusu boş olduğunda WordPress otomatik olarak yazı başlığına en uygun kalıcı bağlantı metnini üretecektir. İşte bu kadar kolay.

Mutlu bloglamalar!

Firefox’da varsayılan adres çubuğu arama motorunu değiştirmek

Tarayıcılarda arama kutusu ortaya çıkmadan önce, adres çubuğunu kullanarak arama yapardım, ki hala bu alışkanlığımdan tam olarak vazgeçmiş değilim. Firefox‘da (ilk yüklenen ayarların değiştirilmediğini varsayarsak) adres çubuğuna web adresi dışında bir şey yazdığınızda otomatik olarak Google’da yazdığınız kelimeyi arar ve arama sonuçlarını ekrana döker.

Piyasadaki çeşitli programlar, tarayıcı araç çubukları vb uygulamalar kurulum sırasında bazen size bilgi vererek, bazen de hiç bir bilgi vermeden tarayıcınızın varsayılan arama motorunu değiştirebilir. Nitekim benim tarayıcımın arama motoru da bir program tarafından Yahoo olacak şekilde değiştirilmiş. Yahoo’ya bir kastım yok ama Google’ı arama konusunda daha çok sevdiğimden bu ayarı eski haline getirmek istedim. Biraz araştırma sonucu nasıl yapılacağını burada buldum.

Okumaya devam et Firefox’da varsayılan adres çubuğu arama motorunu değiştirmek