Web geliştiricilerinin işine yarayacak 20 bookmarklet (web aparatı)

Webde uygulama geliştirirken genelde Firefox kullanıyorum. Geliştirme sürecinde de diğer tarayıcılarla uygulamayı test edip gereken önlemleri alarak tüm tarayıcılarda aynı sonucu alacak şekilde uygulama geliştirmeye çalışıyorum. Bu süreçte en çok baş ağrıtan tabii ki Internet Explorer oluyor. Bir tarafta test ettiğim dört tarayıcı (Firefox, Chrome, Opera, Safari) diğer tarafta Internet Explorer sürümleri (IE 6, IE 7, IE 8). Sağolsun Microsoft, peşpeşe çıkan iki sürüm bile birbirini tutmadığından ve piyasada kullanım oranları hiçe sayılamayacak düzeyde olduğundan, bir de böyle sancılı bir süreç ortaya çıkıyor.

Geliştirme sürecinde Firefox kullanmak çok büyük rahatlık. Web Developer araç çubuğu ve Firebug neredeyse tüm ihtiyaçları karşılıyor. Diğer tarayıcılarda ise bu iki eklentinin getirdiği rahatlığı yakalayabilmek bir kaç ekstra aparat kullanmam gerekiyor. Asıl ismi Bookmarklet olan bu kavram için malesef güzel Türkçemizde doğru bir karşılık yok ya da ben bilmiyorum. Ben web aparatı ya da kısaca aparat demeyi tercih ediyorum.
Okumaya devam et Web geliştiricilerinin işine yarayacak 20 bookmarklet (web aparatı)

Windows XP için hayatınızı kolaylaştıracak 5 ücretsiz uygulama

Daha önce de işinize yarayacak bir kaç uygulamadan bahsetmiştim. Bu sefer eksikleri tamamlamak üzerine bir paket hazırladım.

Windows XP, 3. servis paketi ile oldukça stabil hale gelmiş olsa da, halen eksikliğini duyduğum uygulamalar ve komutlar mevcut. Ücretsiz bir kaç ufak uygulama ile bu eksikleri gidermek mümkün. Her ne kadar ücretsiz olsalar da, uygulamaların geliştirilmesine devam edilebilmesi için biraz bağış yapılması da hiç fena olmaz elbette ki. Okumaya devam et Windows XP için hayatınızı kolaylaştıracak 5 ücretsiz uygulama