Map24

Map24 muadili olan Google Maps, Yahoo Maps, Live Search benzeri bir harita servisi sunuyor. Yalnız bu sistemlerden ayrıldığı iki çok önemli nokta var.

Birincisi, Map24’ün Map24 Türkiye adı altında bir bölümü var. Tamamen Türkçe ve Türkiye’ye özel bir bölüm. İkinci önemli nokta ise, aslında birincinin bir alt dalı olsa da ayrıca bahsedilmeye değer bir nokta. Map24 ile Türkiye karayollarında iki nokta arasında rota planlayabiliyorsunuz. Yani başlangıç ve bitiş noktanızı belirlediğinizde Map24 size iki nokta arasında ilerlemeniz gereken yollardan, sapmanız gereken kavşaklara kadar detaylı bilgiler sunuyor. Ayrıca yol üzerindeki benzin istasyonları, dinlenme mekanları vb mekanlar için de bilgiler bulabilirsiniz.

Map24 Ekran Görüntüsü

Tarayıcı üzerinde çalışan sistemin Statik ve İnteraktif olmak üzere iki modu var. Statik modda kuşbakışı bir görüntü ile haritayı kullanabiliyorsunuz. İnteraktif modda ise isterseniz haritaya belli bir açıdan bakabiliyorsunuz. Açıyı değiştirdiğinizde haritada yükseltiler de ortaya çıkmaya başlıyor. İnteraktif modu kullanabilmek için bilgisayarınızda java yüklü olması gerekiyor.

Üye olduğunuzda, size özel adres defteri, mobil cihazınız için Map24 uygulaması, bilgisayarınız için Map24 uygulaması gibi daha bir çok servise de erişebiliyorsunuz. Her ne kadar adres defterine en fazla 10 kayıt ekleyebiliyor olsanız da ücretsiz bir servis için toplamda sunmuş olduğu hizmetler bunu göz ardı edebilmenize olanak sağlıyor.

Firmalar için özelleştirilmiş çözümler sunan Map24, ayrıca yazılım geliştiriciler için bir API uygulaması sunuyor. Bu sayede yazılım geliştiriciler kendi uygulamaları içinde Map24 servislerine ulaşabiliyor. Geliştirici Ağı adlı bölümünde ise uygulama geliştiriciler için bir çok farklı dilde, bir çok yardımcı servis bulunuyor.

İster kendiniz kullanın, ister firmanızda kullanın ve isterseniz uygulamalarınızda kullanın gördüğüm kadarıyla Map24 sizi tatmin edecektir.

Bu yol biraz yorabilir…

Google Maps‘in -henüz Türkiye için sonuç vermese de- güzel bir yön tarif sistemi var. Başlangıç ve bitiş noktalarını seçtikten sonra size ilerlemeniz gereken yolu adım adım anlatıyor. İki nokta arasındaki uzaklık, tahmini yol süresi gibi bilgiler de veren sistemde bazen ilginç durumlar da ortaya çıkabiliyor.

New York'dan Kopenhag'a

Örneğin bu bağlantıya tıkladığınızda karşınıza New York şehrinden, Kopenhag/Danimarka’ya gidiş yolunu anlatan rota çıkacak. Sağ taraftaki haritada görebileceğiniz gibi bu yolculuk için Atlantik okyanusunu aşmanız gerekiyor. Dert değil. Havayolu ya da denizyolu ile aşılabilir bir mesafe. Peki Google Maps bunun farkında mı? :) Sol taraftaki rota adımlarından 21 numaralı adıma bakın.

  • Swim across the Atlantic Ocean – 3,462 Mil

Yani Google Maps size Atlantik Okyanusunu yüzerek geçmenizi salık veriyor. 3462 Mil yaklaşık 6411 kilometreye tekabül ediyor. Yola çıkmadan bol enerji verecek gıdalar tüketmeyi unutmayın. :p