Google Maps – Daha Yakından

Google Maps Street View

Google, harita servisi Google Maps üzerinde yeni bir hizmeti devreye sokuyor. Yaklaşık 2 yıl kadar önce Amazon‘un harita servisi (yazıyı yazarken kontrol ettim, harita servisi kapatılmış.) A9 tarafından gündeme getirilen, geçtiğimiz sene Microsoft’un Windows Live Local Virtual Earth (Bu servisi isimlendirirken çok düşündüler mi acaba?) hizmetini devreye almasının ardından en sonunda Google da Street View adını verdiği yeni hizmetini devreye alıyor. (Kaynak)

Street View ile, Google Maps’de gezinirken desteklenen bölgelerde mekanların gerçek fotoğraflarına ulaşabilecek ve gezintinizi bu şekilde yapabileceksiniz. Türkiye için bu sistem ne zaman devreye girer bilemiyorum ama Google’ın işe el atmasını sevindirici buluyorum. Çünkü hemen her hizmetini yerelleştiren Google’ın bu hizmetini de bir gün Türkiye’yi kapsayacak şekilde genişleteceğini düşünüyorum. Ha bu arada bir Türk firması çıkar, daha gelişmiş bir uygulama ortaya çıkartırsa çok daha güzel olur elbette.

Street View’in aktif kullanılabildiği yerlerde Street View tuşu ortaya çıkıyor. Mavi çizgiler ile belirtilmiş güzergahlarda Street View özelliğini kullanarak gezebiliyormuşuz. New York civarında biraz araştırma yapmama rağmen denk gelemedim. (ve New York haritasında gezinirken farkettim ki, harita modundayken binaların geometrik şekilleri, yükseklikleri vb özelliklerini de görebiliyorsunuz) İlk paragrafta bahsettiğim muadili sistemler ile karşılaştırıldığında da Google’ın yine bir adım ilerisini düşündüğünü aşağıdaki videodan görebilirsiniz.

Bu yol biraz yorabilir…

Google Maps‘in -henüz Türkiye için sonuç vermese de- güzel bir yön tarif sistemi var. Başlangıç ve bitiş noktalarını seçtikten sonra size ilerlemeniz gereken yolu adım adım anlatıyor. İki nokta arasındaki uzaklık, tahmini yol süresi gibi bilgiler de veren sistemde bazen ilginç durumlar da ortaya çıkabiliyor.

New York'dan Kopenhag'a

Örneğin bu bağlantıya tıkladığınızda karşınıza New York şehrinden, Kopenhag/Danimarka’ya gidiş yolunu anlatan rota çıkacak. Sağ taraftaki haritada görebileceğiniz gibi bu yolculuk için Atlantik okyanusunu aşmanız gerekiyor. Dert değil. Havayolu ya da denizyolu ile aşılabilir bir mesafe. Peki Google Maps bunun farkında mı? :) Sol taraftaki rota adımlarından 21 numaralı adıma bakın.

  • Swim across the Atlantic Ocean – 3,462 Mil

Yani Google Maps size Atlantik Okyanusunu yüzerek geçmenizi salık veriyor. 3462 Mil yaklaşık 6411 kilometreye tekabül ediyor. Yola çıkmadan bol enerji verecek gıdalar tüketmeyi unutmayın. :p