Küçük kardeşim

Biraz kişisel bir yazı olacak. Uzun zamandır bu kadar kişisel bir yazı da yazmıyordum. Beni bu yazıyı yazmaya iten küçük kardeşimin son zamanlardaki sosyal ağlardaki etkinliği oldu.

Biz üç kardeşiz ve ben en büyükleriyim. Ortanca kardeşim ile aramda çok fazla yaş farkı yok, fakat küçük kardeşimle aramda epey yaş farkı var. Ortanca kardeşim ile beraber büyüdük, ne var ki küçük kardeşimle aramdaki yaş farkı, benim hayata atılmam, onun hayat dönemleri derken çok fazla yanında olamadım, olamıyorum. Yine de her fırsatı iyi değerlendirmeye çalışıyorum.

Küçük kardeşimle ilgili çok ilginç bir nokta var ki, benim ne kadar hoşuma gidiyorsa, onun da o kadar hoşuna gitmiyor sanki. Ya da bir görüş bildirmekten uzak. Fiziksel olarak çocukluğu benim çocukluğuma benziyordu. Bu benzerlik kardeşler arasında çok anormal değil elbette ki. Fakat zaman geçtikçe, benim özel bir müdahelem olmasa da kardeşim benim gençliğimde yaptığım şeyleri hem benden daha erken, hem de daha istikrarlı ve daha iyi yapıyor. Belirli noktalarda ayrılsak da bir çok noktada çok benzer kararlar veriyoruz. Gerek ben gerekse aile bireylerim bu benzerlikleri işaret ettiğimizde haliyle biraz sıkılıyor. Açıkçası empati kurduğumda ben de sıkılacağımı düşünüyorum. Sürekli birilerinin yaptığınız şeyler için “aaa bunu da abin yapmıştı” şeklinde yaklaşması pek hoş olmasa gerek.

Yine de bu konu çok ilgimi çekiyor. Verdiği kararlarda benim ne kadar etkim var bilmiyorum fakat bazen o kadar aynı kararlar veriyor ya da aksiyonlarda bulunuyor ki, birbirinin aynısı ya da bu kadar benzeri olayların ortaya çıkmasına ihtimal veremiyorum.

Geçenlerde bir facebook profili edindi kendisine, daha sonra da sırasıyla friendfeed, twitter vs bir çok sosyal ağa katıldı. En son icraatı da bisiklet maceralarını yazdığı blogu oldu. ilk yazısı çok hoşuma gitti. Blogun haricinde friendfeed akışını da ilgiyle takip ediyorum.

Sizlere de takip etmenizi öneririm. Çünkü biliyorum ki her zaman olduğu gibi bu konuda da beni geçecektir. :)

“Küçük kardeşim” üzerine 5 yorum

  1. Ortaya karışık Engin :) Gerçekten de senin izinde;) Yolunuz açık olsun..

  2. Canım ağabeyim, şurada bir noktaya müdahil olma ihtiyacı hissettim. “Ortanca kardeşim ile beraber büyüdük, ne var ki küçük kardeşimle aramdaki”. Engin senin küçük kardeşin ise ben senin büyük kardeşin olmalıyım. Toplamda 2 kardeşin olduğuna göre bunların ortancası olmaz. Ailenin ortanca kardeşi/çocuğu olarak tanımlanabilirim. Öptüm…

  3. Doğru bir tespit yapmışsın sevgili kardeşim. Ne var ki büyük kardeşim kimi zaman “ağabey” olarak da algılanabileceği için kullanmamıştım. Yazı içerisinde üç kardeş olduğumuzu da belirttiğim için “ortanca kardeş” tanımının sana işaret ettiğini düşünüyordum. Rahatsız oluyorsan bundan sonra büyük kardeş diye bahsederim senden. Ha bu arada bırak klavyeyi de telefon aç, eşini de al bize gel falan!..

Yorumlar kapalı.