Okuma Listem – Eylül 2020

Bu ay için yazacak, söyleyecek pek bir şeyim yok. Acı ve zor bir ay oldu. En sevdiğim kitap arkadaşımı kaybettim. Aşağıda onu kaybetmeden önce okuduğum tek kitap yer alıyor…

“Okuma Listem” serisindeki tüm yazılar

Eylül ayında okuduğum kitap;

Harry Potter ve Zümdürüanka Yoldaşlığı – J.K. Rowling

Görünen o ki J.K. Rowling‘e büyük haksızlık yapmışım. Dördüncü kitapta Hermione’nin ev cinleri ile ilgili davasını yarım bıraktığından dem vurmuştum. Meğer bırakmamış. Spoiler olmaması için daha fazla bahsetmeyeceğim ama sadece bu bile kitabın devam eden serinin bir parçası olduğunu göstermesi açısından çok anlamlı.

Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı yedi kitaplık serinin beşinci kitabı. Harry’nin geçmişi ve bugüne kadar olanlar hakkında çok fazla bilgi içerdiği için serinin en önemli kitabı diyebilirim belki de. 1.000 sayfaya yaklaşan kalınlığı ile Rowling’in hiç bir ayrıntıyı pas geçmediğini de söyleyebilirim.

Bu kitapta da Harry için hayat önceki kitaplarda olduğundan kolay değil. Yetkin bir büyücü olmak için oldukça çetrefilli bir yolda ilerliyor ve kazançları olduğu kadar kayıpları da oluyor. Ebedi düşmanı ile bir kez daha karşılaşıyor ve kendisi için çizilmiş kader hakkında daha fazla bilgi sahibi oluyor.

Bir karakteri bu kadar nefret edilebilesi bir hale getirebildiği için Rowling’i özel olarak takdir ediyorum. Keza kitabın sonunda adaleti sağlayıp okuyuculara yaşattığı tatmin duygusu da cabası. (Bknz. Ron’un ağzı ile “dıgıdıg dıgıdıg” yapması)

Her ne kadar Harry Potter serisini Karan ile kitaplar üzerinde sohbet edebilmek gibi bir gaye ile okuyor olsam da, ikinci kez okuyor olmama rağmen yine keyifle okuyorum. Bu kitap biraz ağır olduğu için ilk kez Karan’dan önce bitirdim. Kendisi şu sıralar kitabın yarısında ve kitabın sayfa sayısı biraz gözünü korkuttuğu için sanıyorum hafiften ayak sürüyor. Ben yine de sonraki kitap için Karan’ı bekleyeceğim.

Puanım: ★★★★★


Kapak görseli için kullandığım şablonu freepik.com’dan edindim, yaratıcısı: timmdesign