Okuma Listem – Nisan 2020

Geçen ay bahsetmiştim, Nisan ayında mini meydan okumam vardı. Percy Jackson ve Olimposlular serisinin 5 kitabını oldukça kısa sürede bitirdim. Hedefim altı günde bir kitap bitirmek yönündeydi ama kitaplar sürükleyici olunca dört-beş günde bir kitap bitiriverdim. Ayın 23’ünde seriyi bitirmiş oldum.

“Okuma Listem” serisindeki tüm yazılar

Nisan ayında okuduğum kitaplar;

Şimşek Hırsızı – Rick Riordan

Mini meydan okumanın ilk kitabını hedeflediğim süreden (6 gün) 2 gün önce bitirdim. Bunda kitabın akıcı anlatımı ve hikayenin güzelliğinin büyük etkisi var.

Serinin ilk kitabı Şimşek Hırsızı‘nda Percy Jackson ile tanışıyoruz. Yunan mitolojisinin günümüzde devam ettiği ve Yunan tanrılarının kendilerini gizleyerek varlıklarını sürdürdüğü bir dünyada, babasının bir tanrı olduğunu öğrenen, bu durumda kendisinin de bir yarı tanrı olduğunu öğrenen bir çocuğun ilk macerasını okuyoruz.

Rick Riordan‘ın kalemine sağlık. Belli öğeleri çok güzel saklamış ve bu sayede kitabın ilerleyen safhalarında bol bol sürprizlerle karşılaşabiliyoruz. Her ne kadar seriye Karan için başlamış olsam da kendim için devam edeceğim gibi gözüküyor.

Puanım: ★★★★★

Canavarlar Denizi – Rick Riordan

İlki kadar güzel bir kitaptı Canavarlar Denizi. Rick Riordan mitolojik öğeleri gündelik yaşantı ile çok güzel bir şekilde harmanlıyor. Percy’nin hikayesi sürükleyici bir şekilde devam ediyor.

Tek rahatsız olduğum şey, kitabın başlarında bir çok öğeyi tanıtmak adına yapılan tekrarlar oldu. Gereksiz bir ayrıntı olmuş. İlk kitabı okumamış birisi bu kitaptan başladıysa bi’ zahmet devam etmeyip ilk kitabı okuyuversin.

Puanım: ★★★★★

Titan’ın Laneti – Rick Riordan

Serinin üçüncü kitabı Titan’ın Laneti diğerlerine göre sayfa sayısı olarak daha az olsa da hikaye olarak diğerlerinden aşağı kalır değildi. Percy’nin maceraları devam ediyor ve daha büyük bir olaylar örgüsü yavaş yavaş örülüyor.

Geçen kitapta şikayetçi olduğum, karakterlerin ve eşyaların tekrardan tanıtılması konusu bu kitapta yoktu ve bu yüzden Rick Riordan‘a minnettarım.

Puanım: ★★★★★

Labirent Savaşı – Rick Riordan

Serinin sonlarına yaklaşırken gerilim yükseliyor. Labirent Savaşı ile artık son kitap için gerekli tüm taşlar yerlerini alıyor. Okuma keyfini bozmadan bu kitap hakkında çok fazla şey söyleyebileceğimi sanmıyorum. Rick Riordan Yunan Mitolojisini günümüze çok güzel uyarlamış. Fantastik öğeler ve gündelik yaşama ait olguların ustaca harmanlanması ile Percy Jackson’ın inanılmaz dünyası sizi içine çekiyor ve uzun soluklu bir macerada ayak izlerini takip ediyorsunuz.

Puanım: ★★★★★

Son Olimposlu – Rick Riordan

Ve seri bitti. İnce ince, bir nakış gibi dokunan Percy Jackson hikayesi harika bir finalle Son Olimposlu ile nihayete erdi. Özellikle kehanetin ele alınışı, hikayenin zirveye yakın anlarında karakterlerin toparlanması, veda vs. buram buram “benim filmimi çekin” diye bağırıyor.

Başarıya ulaşan kitaplar seriye dönüştüğünde ya da direkt seri olarak planlanmış kitaplar yazılırken, film ihtimali, kitabın senaryolaştırılabilirliği yazar tarafından eminim ki eskiye nazaran daha fazla dikkate alınıyordur. Bu durum bu seride çok rahatsız etmedi, Rick Riordan ustaca kıvırmış. Bir kaç kitabına daha göz atacağım.

Puanım: ★★★★★


Halen 2020 meydan okumamda istikrarlı bir şekilde ilerliyorum. 20 kitap bitirmiş durumdayım. Bu ay itibarı ile geçen sene başlamış olduğum kitap okuma serüvenimde 1 seneyi doldurmuş durumdayım. Son bir yılda 54 kitap okudum. Mutluyum ve gururluyum.

Kapak görseli için kullandığım şablonu freepik.com’dan edindim, yaratıcısı: timmdesign