Türkçe Twitter

Bir önceki yazımda Twitter’ın henüz Türkçe dil desteği olmadığından bahsetmiştim. Dün oturdum biraz uğraştım. Alternatif bir metotla Twitter’ın Türkçe kullanılabilmesi için bir şeyler yaptım.

İşte yapmanız gerekenler;

  1. Firefox kullanın. Çünkü sonraki adımları Firefox ile yapabileceksiniz. (Alternatif varsa da ben bilmiyorum.)
  2. Firefox’a Greasemonkey eklentisini yükleyin.
  3. userscripts.org üzerinden Türkçe Twitter betiğini yükleyin.

Hepsi bu kadar. Artık twitter’a girdiğinizde sitenin bir çok kısmının Türkçe olduğunu göreceksiniz. Vakit buldukça sitenin geri kalanını da Türkçeleştirmeye çalışacağım.

valiDate – JavaScript ile Tarih Doğrulama

Uzun bir aradan sonra tekrar merhaba. Yılbaşında bahsettiğim sürpriz yazar henüz ortalarda yok. Aldığım duyumlara göre ilk yazısı hazırmış, umarım yakında burada görürüz.

Ben şimdi size valiDate’den bahsedeyim. Çalışırken javascript ile tarih doğrulaması yapma ihtiyacı doğdu. Kullanıcının gün, ay ve yıl kutularından seçtiği değerler geçerli bir tarih oluşturuyor mu test etmem gerekiyordu. Önce biraz internette araştırdım ve şurada ihtiyacımı az çok karşılayacak ufak bir betik buldum. Biraz sadeleştirme ve biraz özelleştirme ile projemde (ve gelecekte) kullanmak üzere aşağıdaki ufak fonksiyonu yazdım. Gelecekteki çalışmalarıma referans olması ve ihtiyacı olanların kullanması için buraya da ekliyorum.

function valiDate(d, m, y) {
var o = new Date(y, m - 1, d);
return o.getDate() == d && o.getMonth() + 1 == m && o.getFullYear() == y;
}