Türkçe Twitter

Bir önceki yazımda Twitter’ın henüz Türkçe dil desteği olmadığından bahsetmiştim. Dün oturdum biraz uğraştım. Alternatif bir metotla Twitter’ın Türkçe kullanılabilmesi için bir şeyler yaptım.

İşte yapmanız gerekenler;

 1. Firefox kullanın. Çünkü sonraki adımları Firefox ile yapabileceksiniz. (Alternatif varsa da ben bilmiyorum.)
 2. Firefox’a Greasemonkey eklentisini yükleyin.
 3. userscripts.org üzerinden Türkçe Twitter betiğini yükleyin.

Hepsi bu kadar. Artık twitter’a girdiğinizde sitenin bir çok kısmının Türkçe olduğunu göreceksiniz. Vakit buldukça sitenin geri kalanını da Türkçeleştirmeye çalışacağım.

“Türkçe Twitter” üzerine 10 yorum

 1. Merhaba;

  Dikkatinizi çektimi bilmiyorum ama wordpress’in medya yükleyicisi ile resim yüklediğiniz eğer baş harfinde Türkçe karakter var bunu almıyor.

  Bu hem açılan pencerede Dosya ismi: -ö-ğ-ü.jpg olarak görünüyor. Hemde dosya adresi kısmında düzgün görünüp sunucuya farklı isimde dosya yüklemiş oluyor. Çünkü burda ş harfini yutmuş oluyor. Ama DB kısmına doğru girdiğini sanıyor.

  Yeterli seviyede ingilizcem olmadığı için sadece bu hatayı size bildirmekle yetiniyorum. Umarım vaktiniz vardır ve ilgili kişilere sorunu aktarırsınız teşekkür ederim.

 2. Greasemonkey olmadan Google Chrome üzerinde de kısmen çalışıyor. Ancak tam anlamıyla çalışmıyor.

  Eğer Chrome kullanıyorsanız, Chrome kullanıcıları için deneyerek sorunun nerede olduğuna bize söylemeniz veya bir çözüm yolu göstermeniz mümkün mü?

 3. Hakan, Chrome için baktım biraz. kodu güncelledim. Şimdi sorunsuz çalışıyor olması lazım. Deneyip problem varsa buraya yazar mısın?

 4. Teşekkür ederim.

  Şu anda problemsiz gibi. Tabi konuda söylediğiniz gibi birkaç çeviri eksiği vr. Bunlardan en göze çarpanı hesabınıza girdiğinizde kendi takip sayfanızın sağındaki “Saved Searches” kısmı.

  Bu script için çok çok teşekkür ediyorum. :)

Yorumlar kapalı.