16 adet Türkçe WordPress eklentisi

Daha önce altı adet eklentisini Türkçe’ye çevirip sizinle paylaştığım Lester Chan, kendi hazırladığı tüm WordPress eklentilerini (toplam 16 adet) WordPress 2.8 sürümü ile uyumlu olacak şekilde güncellemiş. Ben de daha önce çevirmiş olduğum eklentileri güncelleyip, diğer 10 eklentiyi de çevirip benzer bir yazı oluşturdum.

Yeni sürümler çıktığında hepsini güncellemeye çalışacağım. Lester Chan ile de irtibat kurup, dil dosyalarını paketlere dahil ettirmeye çalışacağım. Böylece kontrol panelinizden eklentinin yeni sürümünü otomatik yüklediğinizde dil dosyaları da beraber gelebilir ve siz de uğraşmamış olursunuz.
Okumaya devam et 16 adet Türkçe WordPress eklentisi

WordPress Türkçe 2.8

Beta 1 ve Beta2 ‘den sonra WordPress ekibi 9 Haziran 2009’da 2.8 sürümü için bir dağıtım adayı yayınlamış ve 2.8’in geliştirme sürecinin bittiğini, önemli bir hata çıkmazsa 10 Haziran 2009’da yayınlanacağını söylemişlerdi. 10 Haziran’da bütün gün trac üzerinden aktif biletleri takip ettim ve en sonunda bugün yayınlandı.

Zaten uzun zamandır 2.8 sürümü için hazırlık yapıyordum. Paket yayınlanır yayınlanmaz gerekli değişiklikleri yaptım ve Türkçe paketi yayına hazır hale getirdim. WordPress Türkiye İndir sayfasından WordPress Türkçe 2.8 sürümünü indirebilirsiniz.

Yeni sürüm ile beraber gelen yeniliklere şöyle bir bakarsak;

  • Çok eskiden verdikleri bir sözü tutarak, yaz saati uygulamasına göre saat ayarlaması olayı devreye giriyor.
  • IIS 7.0 üzerinde URL Rewrite yapılmasına imkan sağlayan bir modül geliyor.
  • Hali hazırda eklentiler için var olan, eklenti dizini özelliği temalar için de uygulanıyor. Artık yönetim ekranından tema dizininde dolaşabilecek ve beğendiğiniz temayı bir tıkla yükleyebileceksiniz.
  • Yeni bileşen API’si ve bileşen yönetim ekranında yeni sürükle-bırak arayüzü.
  • Sentaks vurgulama ve fonksiyon arama özellikleri WordPress’e entegre ediliyor.
  • Betiklerin ve sayfaların sıkıştırılması ile daha hızlı bir yönetim ekranı bizleri bekliyor.

Daha fazla özellik ve detay için WordPress 2.8 tanıtım sayfasına bakabilirsiniz. (İngilizce / Türkçe)