WordPress ve bbPress gelişmeleri

10 gün kadar önce WordPress Türkiye ekibine katıldığımdan bahsetmiştim sizlere. İlk icraatım da bir süredir devam ettirdiğim dil dosyası çevirilerini1 2 kullanarak WordPress Türkçe 2.6 paketini yayınlamak oldu.

Bugün de, özellikle WordPress ile uyum içerisinde çalışabilen, kolayca entegre olabilen ve aynı yazılım geliştirme mantalitesi ile geliştirilen bbPress adlı forum uygulamasının en son sürümü olan 0.9.0.2 sürümünün Türkçe paketini yayınladım.

İlerleyen günlerde olmazsa olmaz eklentilerin ve en çok tercih edilen temaların Türkçe paketleri için çalışmalara başlamayı düşünüyorum. Eklenti ve tema öneriniz varsa duymak isterim.

WordPress Türkiye Ekibine Katıldım

Başlık herşeyi yeterince anlatıyor aslında. Evet efendim, artık Türkçe dil dosyalarını buradan değil WordPress-TR sitesi üzerinden duyuracağım(daha doğrusu Türkçe kurulum paketi olarak hazırlayacağız).  Kümülatif çeviri dediğim olaya devam edeceğim. Acil bir işim olmadığı sürece, WordPress’in yeni sürümü çıktığında aynı gün içinde Türkçe paketi çıkartmaya çalışacağım. Umarım planlarımı sorunsuzca hayata geçirebilirim.

Ayrıca WordPress Türkiye ekibine hemen hemen aynı zamanlarda katılan diğer ekip üyesi arkadaşım Hakkı Ceylan‘a da bir kere de buradan hayırlı olsun demek istiyorum. Ekibe eklediğimiz taze kan ve hali hazırdaki fikirler ile gelecek günler bir çok güzelliğe gebe diyebiliriz sanırım.

Yeni WordPress eklenti tercümeleri geliyor

Güncelleme çalışmalarında altyapı güncellemesinin neredeyse sonuna geldim. Bir ya da birkaç eklenti kaldı henüz incelemediğim. Araştırmalarım sırasında bir çok yararlı eklenti buldum. Geliştiricileri sağolsunlar tercüme yapılabilmesi için gerekli dosyaları paketlere dahil etmişler. Önümüzdeki hafta tercümesi yapılabilecek eklentiler ile ilgili kısa tanıtım yazıları ve tercümelerini yaptıktan sonra da Türkçe dil dosyalarını yayınlamayı planlıyorum. Bu vesile ile yerli WordPress camiyasına bir katkımız olmuş olur.