Wordle ile web profilim

DYG için yazılım geliştirici ararken Wordle‘ı kullanmak gelmişti aklıma. Aradığımız özellikleri ağırlıklarına göre sıralasak, bir kelime bulutu oluştursak, farklı bir şekilde kimi aradığımızı göstersek diye düşünmüştüm. Nedense o sıralar bir çok kereler denememe rağmen Wordle web sitesine girememiş, dolayısıyla da bir türlü kelime bulutunu oluşturamamıştım. Bunun üzerine ben de daha basit bir yöntemle kendi kelime bulutumu oluşturmuş ve yayına almıştım. Bugün bir yerlerde Wordle yine karşıma çıkınca tekrar siteye girmeye çalıştım ve sorunsuz bir şekilde girebildim. Fırsatı değerlendirip hemen yazılım geliştirici ilanının kelime bulutunu Wordle üzerinde oluşturdum.

Asıl uzun süredir yapmak istediğim ise başka bir şeydi. Bookmarklarımı saklamak için delicious kullanıyorum. Firefox eklentisi ile beraber çok verimli çalışıyor. Bir bookmark kaydederken mümkün olduğunca ilgili etiketleri girer, daha sonra aradığımda kolay bulabilmeme olanak sağlayacak etiketleri eklerim. Bunun Wordle ile alakasına gelince; Wordle herhangi bir delicious hesabının etiketlerini kelime bulutu haline getirebiliyor. Bu sayede bir nevi web profilinizi ortaya çıkartabiliyorunuz. İşte benim profilim:

Delicious üzerinde hangi etiketleri daha sık kullandığımı görebiliyorum zaten ama bu şekilde gördüğümde çok daha farklı oldu. İlgimi çeken alanların (JavaScript, jQuery, PHP, WordPress) bu kadar ön planda olmalarına şaşırmadım ama .NET, C# vb etiketleri yeterince büyük görememek şaşırttı açıkçası. Özellikle de hayatımı .NET üzerinde uygulama geliştirerek kazandığım göz önünde bulundurulursa. Bunda .NET ile sürekli olarak uygulama geliştiriyor olmamın payı olabilir. Yaptığım araştırmalar sonucu ortaya çıkan sonuçları projelerde kullanıyorum ve gerektiğinde bu projelere geri dönüp, kendi kodumdan destek alıyorum. Bu sebeple ilgili araştırmalar bookmarklarım arasına girmiyor olabilirler.

karalamalar.net etiket bulutunun delicious etiket bulutu ile bu kadar örtüşmesinden de ilgim olan alanlarda daha çok paylaşım yaptığım sonucunu çıkartıyorum. Son zamanlarda yazmak istediğim bir kaç konu var. Bari onları yazayım da teraziyi biraz olsun dengeleyeyim. :D

Simple Tagging – Basit Etiketleme

Michael Woehrer tarafından geliştirilmeye başlanan fakat zaman sıkıntısı nedeniyle devredilen bir başka eklenti. Artık yeni adresinde ikamet etmekte olan bu eklentiyi yapacağım güncelleştirme ile beraber Ultimate Tag Warrior yerine kullanmayı planlıyorum.

WP-DB-Backup eklentisinde olduğu gibi bunda da eklentiyi eklerken Türkçe desteğinin olmadığını ama çeviri için gerekli po dosyasının paket ile beraber indirildiğini gördüm. Başlamışken tam yapayım şu işi diyerek bu eklentiyi de Türkçe’ye çevirdim. Sitesinde açtığım bilet ile şu anki geliştiricisine Türkçe dil paketini gönderdim. Kendisi uygun görürse eklenti paketinin içine ekler. Eklentiyi hali hazırda kurmuş iseniz buraya tıklayarak Türkçe dil dosyalarını indirebilirsiniz.